[TYLKO U NAS] D. Sobków: Jednym z głównych haseł przyszłego włoskiego rządu jest wyjście ze strefy euro

Jednym z głównych haseł tego nowego rządu, wbrew woli chociażby prezydenta Włoch, jest wyjście ze strefy euro. To byłoby po Brexicie drugie, spektakularne oskarżenie instytucjonalne jednego z państw założycielskich Unii Europejskiej – mówił na antenie Radia Maryja w sobotnich „Aktualnościach dnia” były ambasador tytularny Rzeczpospolitej Polski przy Unii Europejskiej Dariusz Sobków.

Ugrupowanie MoVimento Cinque Stelle – Ruch Pięciu Gwiazd ma większość we włoskim Parlamencie.

Urzędnik w Parlamencie Europejskim w Brukseli zwrócił uwagę, że Ruch Pięciu Gwiazd jest założony przez dwóch charyzmatycznych polityków,  Beppe Grillo i Gianroberto Casaleggio. Gianroberto Casaleggio dwa lata temu zmarł, jednak widział rozwój tego ruchu.

– Te dwie osoby już wiele lat temu doszły do wniosku, że aby zwyciężyć ze establishmentem – neomarksizmem – który się rozlewa po Europie, nie można liczyć, że zwycięży się normalnymi środkami typu manifestacje. W tym samym momencie zaczęły się pojawiać na skalę masową tak zwane media społecznościowe. I od samego początku, ci dwaj politycy stwierdzili, że należy się oprzeć na mediach społecznościowych i tak też się stało. Utworzony został Ruch Pięciu Gwiazd – zaznaczył dyplomata.

Gość Radia Maryja podkreślił, że Beppe Grillo prowadził bloga, którego miliony osób obserwowały i domagały się od Beppe Grillo, aby utworzył ruch polityczny.

– On od samego początku był bardzo konsekwentny, za to trzeba niezwykle cenić tego polityka. <<Rząd zgodził się, aby utworzyć ruch dlatego, że takie jest zapotrzebowanie społeczne, ale ponieważ ja krytykuje establishment, krytykuje jego metody i ja nie będę politykiem, ja będę tylko takim patronem ideowym, i rzecznikiem prasowym>>. I nigdy nie kandydował, chociaż bez najmniejszych problemów objąłby każdą funkcję. (…) Beppe Grillo zawsze mówił – <<nie kandyduje, ja wspieram, ja nie chcę być umaczany w te struktury, które są po to zrobione, żeby zniewalać, ale żeby je zmienić, zgadzam się na to, żeby ruch startował >> – akcentował Dariusz Sobków.

Były ambasador tytularny RP przy Unii Europejskiej zauważył, że pierwszy raz Ruch Pięciu Gwiazd wystartował w 2013 r w wyborach do Parlamentu Krajowego

– Pięć lat po tym, jak po raz pierwszy wystartowali, wygrali wybory. Mają 32 proc. Dołączyła się teraz partia Lega Nord, z którą oni zawsze trochę konkurowali, dlatego że Lega Nord miała inną koncepcję, też walczy z establishmentem, ale innego typu, poprzez wzmocnienie ruchów regionalnych – wskazał dyplomata.

W ocenie rozmówcy można stwierdzić, na co natknie się nowa władza koalicji Ruchu Pięciu Gwiazd i Lega Nord.

– Przede wszystkim będzie bardzo mocne zderzenie z establishmentem i to właśnie prawicowym i lewicowym. Partia komunistyczna jest dość słaba. Historycznie była bardzo mocna, natomiast mentalnie metody pracy komunistycznej są ciągle bardzo popularne wśród Włochów. Natomiast pierwsze zderzenie będzie instytucjonalne z biurokracją i z tą części, która nie pogodziła się ze zwycięstwem partii antyestablishmentowych i eurosceptycznych – podkreślił b. ambasador tytularny.

Gość audycji „Aktualności dnia” akcentował, iż jednym z haseł nowego rządu włoskiego – pomimo woli prezydenta Włoch Sergia Mattarella – jest wyjście ze strefy euro.

– Jednym z głównych haseł tego nowego rządu, który się tworzy dopiero w tej chwili, wbrew woli chociażby prezydenta Włoch, jest wyjście ze strefy euro. To byłoby po Brexicie drugie, spektakularne oskarżenie instytucjonalne jednego z państw założycielskich Unii Europejskiej – Włochy były jednym z sześciu państw, które zakładały Unię Europejską – o porażkę. Jak w tej sytuacji będą wyglądały takie kraje, jak chociażby Chorwacja i Bułgaria, które teraz bardzo chcą wejść do strefy euro? A Włochy, sąsiad Chorwacji przez Morze Adriatyckie, wychodzi ze strefy euro. Oni mają to bardzo dobrze obliczone – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

Dariusz Sobków stwierdził, że Ruch Pięciu Gwiazd, jak i kandydat przez nich proponowany na premiera, mają bardzo eurosceptyczne podejście.

– Ruch Pięciu Gwiazd korzystając, że ma Lega Nord, zaproponował, żeby kandydat popierany na początku przez Lega Nord na premiera pan prof. Savona został premierem. Jeżeli prezydent ma jakieś obiekcje co do zaproponowanego prof. Conte, to oni proponują prof. Savona. A Savona to już jest naprawdę eurosceptyczny. On na każdym kroku oskarża Unię Europejską o dominację jednego państwa, państwa niemieckiego w Unii Europejskiej. Nazywa inne państwami satelickimi i wylicza bardzo dobrze, ile mld euro kosztuje każdego dnia, każdego roku bycie w Unii Europejskiej. Obliczył, przedstawił dokumentację, która wskazuje, że każdy Włoch ten urodzony jeszcze dzisiaj i ten, który do jutra jeszcze będzie żył, płaci 2 tys. euro rocznie na Unię Europejską – podsumował b. Konsul Generalny RP.

Całą rozmowę z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl