fot. PAP/Leszek Szymański

Kielce: ruszają obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa

W Kielcach rozpoczynają się dziś centralne obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W uroczystościach weźmie udział około 600 weteranów z całego kraju. Oficjalne święto przypada na wtorek 29 maja. Tego dnia odbędą się główne uroczystości.

Na dziś zaplanowano m.in. prezentację pojazdów wojskowych na kieleckim Placu Wolności. Z kolei jutro o godz. 9.00 rozpocznie się konferencja z okazji 65 lat udziału wojska polskiego w misjach ONZ.

O znaczeniu tego święta mówi prezes stowarzyszenia rannych i poszkodowanych w misjach poza granicami kraju, Tomasz Kloc.

– Dla mnie jako dla weterana poszkodowanego ma ono szczególną wagę. Jest to uhonorowanie wszystkich uczestników misji, ale w szczególności jest docenieniem również krwi, poświęcenia na antypodach świata – bo wielu z nas było na różnych misjach – i przypomnienie społeczeństwu o tym, że Polacy walcząc, pełniąc służbę w tych misjach godnie wypełniali stawiane przed nimi zadania zobowiązań sojuszniczych NATO i innych. To jest sprawa dla każdego weterana bardzo ważna, aby ten jeden dzień w roku mogli wspólnie świętować, być w jakiś sposób docenieni, zauważeni – tłumaczy Tomasz Kloc.

We wtorek o godz. 10.00 w kieleckiej Bazylice Katedralnej będzie sprawowana Msza święta. Po niej odbędzie uroczysty apel i pokaz musztry paradnej. W uroczystościach będzie uczestniczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Święto jest połączone z obchodami odbywającego się w tym samym dniu Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

Od 1953 roku podczas misji zagranicznych zginęło około 80 polskich żołnierzy.

RIRM

drukuj