fot. PAP/EPA

W. Skurkiewicz: Do 2026 roku Polska zakupi pierwszą eskadrę myśliwców F-35

Polska kupi pierwszą eskadrę myśliwców F-35 do 2026 r. Po tym okresie zakupiona zostanie druga eskadra – zapowiedział Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

Obecny rząd zdecydował o przyspieszeniu realizacji programu Harpia, który dotyczy kupna 32 samolotów wielozadaniowych, które mają zastąpić posowieckie maszyny. Dyskusja na temat modernizacji polskiego lotnictwa wojskowego odbyła się w czwartek w parlamencie. Politycy klubu Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej krytykowali działania resortu obrony w tym zakresie.

Wojciech Skurkiewicz przypomniał, że to poprzedni rząd wydłużył o dekadę eksploatację samolotów MIG-29. Jednocześnie zwrócił uwagę, że obecne władze podejmują działania na rzecz zakupu maszyn piątej generacji.

– To jest przełomowa decyzja, która zupełnie w innym miejscu postawi nasze siły powietrzne. To już się dzieje. Pierwsza eskadra samolotów F-35, będzie kupiona jeszcze w tym planie modernizacyjnym do 2026 roku. Po tym okresie zostanie zakupiona druga eskadra – wskazał Wojciech Skurkiewicz.

Zapowiedzi kupna myśliwców mają związek z serią incydentów i wypadków lotniczych, w tym jednej katastrofy, samolotów MiG-29, do których doszło w ostatnim czasie. Polska poza posowieckimi samolotami dysponuje 48 samolotami F-16.

RIRM

drukuj