fot. PAP/Mateusz Marek

Szef MON: Dzięki powstańcom warszawskim żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce

Oddanie hołdu i opieka nad powstańcami warszawskimi jest naszym obowiązkiem. Dzięki nim żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce – podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak.

W piątek na profilach społecznościowych MON zamieszczono wypowiedź szefa tego resortu Mariusza Błaszczaka.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1289062432917336065

„Minister Mariusz Błaszczak: Oddanie hołdu i opieka nad Powstańcami jest naszym obowiązkiem. Są oni świadkami jednego z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. Swoim heroizmem udowodnili, że nie można tracić nadziei. Dzięki nim żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce” – napisano.

Wypowiedź szefa MON ma związek z obchodzoną w sobotę, 1 sierpnia, 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

Powstanie to było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl