fot. PAP/Jakub Kamiński

Amerykanie gotowi do rozmów z Polską ws. rakiet Patriot

Szykują się rozmowy producenta systemu obrony powietrznej Patriot z Ministerstwem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem. Amerykańska firma zadeklarowała, że jest gotowa do odpowiedzi na pytania polskiego rządu.

Resort obrony, który wyraził ostatnio zastrzeżenia do stanu rozmów o wstępnie wybranych przez Polskę zestawach Patriot, przyjął propozycję.

Polsko-amerykańskie rozmowy międzyrządowe o zakupie ośmiu baterii Patriot ruszyły wiosną. Jednak – według nieoficjalnych informacji – w trakcie ostatniej wizyty polska delegacja była rozczarowana amerykańskimi propozycjami dotyczącymi ceny, zakresu transferu technologii i terminów dostaw.

Kmdr. rez. Maksymilian Dura, ekspert portalu defence24.pl, ocenia, że poprzednia ekipa popełniła błąd wybierając do negocjacji wyłącznie Patrioty.

– Dlatego, że odrzucono dwie oferty, które praktycznie były bardzo podobne, a które zostały odrzucone w wyniku warunków, których nie spełniał też Patriot, np. system Missile, który także proponowali Amerykanie. To bardzo nowoczesny system, który miał jednak zasadniczą wadę – nie jest jeszcze gotowy. Potrzebny jest jeszcze rok pracy, żeby to zrobić. Proszę zwrócić uwagę, że wybraliśmy system Patriot, który też nie jest gotowy, bo jego tak naprawdę nie ma. Byłoby dużym błędem, gdybyśmy zatrzymali się tylko na Patriocie. Uważam, że Patriot jest dalej w grze. Trzeba ogłosić przetarg, wziąć wszystkie trzy oferty i odpowiednio je porównać. Wedy będzie można powiedzieć, która jest najlepsza – zwraca uwagę kmdr. rez. Maksymilian Dura.

W Ministerstwie Obrony Narodowej trwa przegląd głównych postępowań dotyczących zakupów uzbrojenia, w tym zestawów obrony powietrznej średniego zasięgu.

W środę szef resortu Antoni Macierewicz powiedział, że warunki tego ewentualnego kontraktu dalece uległy zmianie od czasu, gdy był on przedstawiany opinii publicznej.

RIRM/PAP

drukuj