fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

Żołnierze rozpoczynający studia w Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Wojsk Lądowych, Lotniczej Akademii Wojskowej i Akademii Marynarki Wojennej złożyli przysięgę wojskową

W Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbyła się przysięga żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej przyjętych na studia w uczelniach wojskowych. W wydarzeniu wziął udział minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak.

Przysięgę wojskową złożyło blisko półtora tysiąca żołnierzy rozpoczynających studia w Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Wojsk Lądowych, Lotniczej Akademii Wojskowej i Akademii Marynarki Wojennej. Studia wojskowe rozpocznie z kolei prawie 1,8 tys. osób.

Przysięgi nie złożyli wszyscy z nich. Niektórzy złożyli ją już bowiem wcześniej – mówił prorektor ds. wojskowych w Wojskowej Akademii Technicznej, płk. Grzegorz Kaliciak.

Tegoroczni studenci pierwszego roku uczelni wojskowej, zgodnie z nową Ustawą o obronie ojczyzny, są traktowani jako dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. W tym roku przysięgę złożyło ok. 1500 żołnierzy wszystkich uczelni, które są w naszym kraju. Pierwszy miesiąc dla podchorążych, którzy nie mieli przysięgi, bo musimy pamiętać, że część mogła już być w Wojskach Obrony Terytorialnej, rozpoczyna się od 28 dniowego szkolenia, czyli tzw. szkolenia podstawowego, które jest zakończone uroczystą przysięgą wojskową, która jest bardzo ważna dla każdego żołnierza i pamięta się ją do końca życia – wskazał płk. Grzegorz Kaliciak.

Studenci przyjęci na studia w tym roku akademickim rozpoczną służbę wojskową na nowych zasadach wprowadzonych Ustawą o obronie ojczyzny. Na pierwszym roku studiów będą się kształcić jako żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Natomiast od drugiego roku zyskają status żołnierzy zawodowych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl