fot. actamedicorum.ump.edu.pl

W Istebnej odsłonięto tablicę ku czci płk. dr. Wacława Michała Szredersa

W Istebnej w woj. śląskim zakończyła się uroczystość odsłonięcia tablicy ku czci płk. dr. Wacława Michała Szredersa – lekarza, pułkownika Wojska Polskiego oraz Kawalera Krzyża Walecznych.   

Tablica upamiętniająca znajduje się w Wojewódzkim Centrum Pediatrii „Kubalonka”. Aktu poświęcenia dokonał delegat Biskupa Polowego Wojska Polskiego ks. bp. Wojciecha Guzdka, ks. ppłk Mariusz Antczak.

Chcemy przywrócić pamięć o pułkowniku dr. Wacławie Michale Szredersie, który powinien być wzorem dla młodych lekarzy – wskazał dr Zbigniew Kopociński, jeden z inicjatorów upamiętnienia.

– Państwowe Sanatorium Przeciwgruźlicze dla Dzieci i Młodzieży w Istebnej ratowało kolejne pokolenia dzieci okresu wojennego. Tutaj ogromną rolę odegrał pan pułkownik Szreders. Upływający czas niestety sprawił, że pamięć o nim została zupełnie zapomniana. Tutaj w Istebnej niemal nikt go nie pamiętał, a jego nagrobek na cmentarzu parafialnym został zlikwidowany. Dzisiaj symbolicznie przywracamy go zbiorowej pamięci, ponieważ ta tablica będzie takim namacalnym, fizycznym śladem obecności tego wybitnie zasłużonego lekarza, oficera – powiedział dr Zbigniew Kopociński.

Płk dr Wacław Michał Szreders był postacią wyjątkową. Wojskowy walczył m.in. w czasie I wojny światowej oraz w wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 r.

W okresie XX-lecia międzywojennego był jednym z dziesięciu najważniejszych oficerów polskiej wojskowej służby zdrowia. Po 1945 r. był ordynatorem Państwowego Sanatorium Przeciwgruźliczego dla Dzieci i Młodzieży w Istebnej, gdzie zmarł w 1964 r. w wieku 90 lat.

 

RIRM

drukuj