fot. PAP/Wojtek Jargiło

Rozpoczął się kolejny etap budowy trasy Via Carpatia

Prawo i Sprawiedliwość wyrównuje poziom rozwoju i szanse Polski Wschodniej – powiedział wicepremier Jacek Sasin podczas symbolicznego rozpoczęcia budowy kolejnego fragmentu trasy Via Carpatia. Prace ruszyły na obwodnicy Janowa Lubelskiego.

Mapa dróg ekspresowych i autostrad ciągle jeszcze pokazuje różnice między Polską Zachodnią i Centralną, dobrze skomunikowaną z krajem i Europą, oraz wschodnią częścią kraju, „która dopiero czekała na swoją szansę”.

– Od czterech lat próbujemy wyrównywać i wyrównujemy poziom rozwoju oraz szanse. Usuwamy zatory, które blokowały rozwój tej części naszego kraju – mówił wicepremier Jacek Sasin.

Prace ruszyły na obwodnicy Janowa Lubelskiego i na odcinku od Janowa Lubelskiego do węzła Lasy Janowskie, o łącznej długości 15 km.

– Droga, która połączy kraje bałtyckie przez Polskę, Słowację, Rumunię, Bułgarię aż z Grecją. Droga, która zepnie nasz region, ale przede wszystkim da potężny impuls rozwojowy terenom na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu – powiedział wicepremier.

Ta część Polski przez wiele lat pozostawała poza głównym zainteresowaniem poprzednich rządów – podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Nasi poprzednicy mówili, że ona jest zbędna w tych czasach, nadwymiarowa, nie ma przyszłości. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Ta droga ma przyszłość – stwierdził minister Andrzej Adamczyk.

Inwestycje w Polsce Wschodniej pokazują, jak rząd PiS-u walczy z wykluczeniem komunikacyjnym – mówił wojewoda lubelski prof. Przemysław Czarnek.

– W okresie tylko ostatnich trzech lat my tę liczbę dróg ekspresowych w województwie lubelskim podwoiliśmy. Dokładając teraz Via Carpatia, ta liczba kilometrów dróg ekspresowych będzie potrojona i to w okresie najbliższych dwóch lat – oznajmił wojewoda lubelski.

Budowa dróg przyczynia się do rozwoju gospodarczego państwa – podkreślił Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego.

– To dla nas bardzo ważne. Przygotowywaliśmy tereny inwestycyjne, przez które teraz będzie przebiegać S19. Sądzę, że te tereny, których jeszcze posiadamy sporo, właśnie zapełnią się inwestorami z Polski i z zagranicy. W związku z tym Janów Lubelski zaistnieje też na mapie gospodarczej Polski i Europy – powiedział Krzysztof Kołtyś.

Kolejnym z przykładów rozwoju Polski Wschodniej w ostatnim czasie są Mońki – miasto w woj. podlaskim, o czym mówił Rafał Supiński – kandydat na posła.

– W tym roku z Funduszu Dróg Samorządowych powiat moniecki otrzymał pieniądze na realizację dziesięciu inwestycji drogowych w naszym powiecie. Takie wsparcie uzyskały również gminy powiatu monieckiego. My chcemy korzystać z tych programów, chcemy, aby ta dobra zmiana obejmowała również takie miejscowości jak Mońki, ale i na bardzo podobne – zaakcentował Rafał Supiński.

Z pierwszych odcinków S19 kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 r. Via Carpatia ma na terenie Polski liczyć 701 km.

 

TV Trwam News/RIRM/JG

drukuj