fot. PAP/Rafal Guz

[TYLKO U NAS] J. Sasin: Cieszy mnie to, że droga do likwidacji problemu kredytów frankowych jest otwarta

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest zgodny ze stanowiskiem polskiego rządu. Cieszy mnie to, że droga do likwidacji problemu kredytów frankowych jest otwarta mówił w czwartkowym „Polskim punkcie widzenia” na antenie TV Trwam wicepremier Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w sprawie dotyczącej kredytów we frankach szwajcarskich. Jest korzystny dla frankowiczów. Polskie sądy będą mogły unieważniać umowy kredytowe, ale powinny kierować się interesem klienta. Czy to jednak rzeczywiście rozwiąże problemy kredytobiorców?

Jako Prawo i Sprawiedliwość mówimy już od dłuższego czasu, że jest to problem, który musi zostać rozwiązany. A najlepszym rozwiązaniem jest droga sądowa. Mieliśmy taki zamiar, żeby dzięki ustawie doprowadzić do przewalutowania tych kredytów. Z drugiej strony jednak, dokonując zmiany prawa w tej kwestii, narazilibyśmy całe nasze państwo na niebezpieczeństwo pozwów ze strony banków przed trybunałami międzynarodowymi. W efekcie wszyscy Polacy musieliby potem zapłacić za tę operację – stwierdził Jacek Sasin.

Dlatego w tej sprawie, jak podkreślił gość Radia Maryja, podjęto się drogi sądowej. Zrobiono wiele, choćby poprzez rzecznika sądowego udało się stworzyć podstawy pod orzecznictwo, które ma być po myśli frankowiczów – dodał wicepremier.

Dzisiaj mamy swego rodzaju finał w postaci wyroku TSUE. On jest zgodny ze stanowiskiem polskiego rządu. Cieszy mnie to, że droga do likwidacji problemu kredytów frankowych jest otwarta, chociaż oczywiście czekają również postępowania przed sądami polskimi, ale innej drogi na teraz po prostu nie ma – zaznaczył rozmówca.

Wyrok TSUE stawia banki w takiej sytuacji, że będą musiały zgodzić się na najbardziej radykalne działanie, czyli uznanie, że te kredyty były de facto kredytami złotówkowymi. Dzisiaj nic nie stoi na przeszkodzie, żeby każdy, kto wziął taki kredyt, gdzie w umowie były te niedozwolone klauzule, wystąpił do sądu i uzyskał satysfakcjonujący wyrok – dodał szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

radiomaryja.pl

drukuj