We Wrocławiu odbędzie się uroczystość z okazji jubileuszu 80-lecia ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła

We Wrocławiu odbędzie się dziś kolejna w tym roku uroczystość z okazji jubileuszu 80-lecia ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Z uwagi na przypadający wczoraj Dzień Matki przesłaniem wydarzenia będzie Piąta Prawda: ,,Polska Matką naszą, Nie wolno mówić o Matce źle”.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 18.00 częścią artystyczną w Sali Audytoryjnej Wrocławskiego Centrum Kongresowego. Później planowany jest specjalny pokaz fontanny multimedialnej przy pergoli z wyeksponowaniem Prawd Polaków spod Znaku Rodła.

To okazja, aby szczególnie zamanifestować swoje przywiązanie do Ojczyzny – mówi Tadeusz Szczyrbak, Prezes Rodziny Rodła we Wrocławiu.

– Bogactwo tego popołudniowego spotkania będzie sposobnością, aby pokazać nasze polskie serca. Dać świadectwo w tych niełatwych czasach, gdy nasza Ojczyna z różnych stron otrzymuje nieuprawnione razy, różnego rodzaju zachowania, postawy. To wszystko jest ważne żebyśmy my, jako Polacy dali świadectwo przywiązania do tego dziedzictwa spod Znaku Rodła, do tego współczesnego katechizmu nadal aktualnego, jakimi są prawdy Polaków spod Znaku Rodła, i aby te prawdy po raz kolejny zostały przypomniane, wyartykułowane i aby to było ciekawe wydarzenie, ciekawy patriotyzm spod Znaku Rodła – powiedział Tadeusz Szczyrbak.

Bieżący rok Senat RP ustanowił rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Prawdy te ogłoszono 6 marca 1938 r. w Berlinie podczas I Kongresu Związku Polaków w Niemczech. Wydarzenie to było największą w historii manifestacją polskości w Niemczech w tamtym czasie.

Organizatorem dzisiejszych uroczystości są Rodzina Rodła – Wrocław i Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania we Wrocławiu Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem m.in. Konsulatu Austrii we Wrocławiu i wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

 RIRM

drukuj