99 Terytorialsów złoży przysięgę w Mielcu

99 Żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Wojsk Terytorialnych im. płk  Łukasza Cieplińskiego złoży dzisiaj przysięgę na pl. Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu. Zrobią to w obecności rodzin, przedstawicieli samorządu lokalnego, kombatantów oraz mieszkańców.

Słowa przysięgi poprzedzi uroczysta Eucharystia. Towarzyszyć jej będzie asysta honorowa brygady oraz orkiestra wojskowa z Rzeszowa. Podczas uroczystości będzie można obejrzeć sprzęt, jaki jest używany przez żołnierzy.

Przysięga jest zwieńczeniem szesnastodniowego szkolenia – mówi por. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk  Łukasza Cieplińskiego.

– Zanim, żołnierze złożą przysięgę, przechodzą tzw. „szesnastkę”. To jest 16-dniowe szkolenie podstawowe. Czego chcemy nauczyć naszych żołnierzy w tym czasie? Przede wszystkim praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, bo to jest nasze narzędzie; zasad zachowywania się na polu walki; sztuki przetrwania; pierwszej pomocy pola walki. I oczywiście topografia. Takim podsumowaniem na koniec tego szkolenia podstawowego jest tzw. pętla taktyczna, gdzie żołnierze w ostatniej dobie zaliczają wszystkie zagadnienia, które przerobili w czasie tych 16 dni szkolenia – tłumaczy por. Witold Sura.

Głównym zadaniem Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wsparcie społeczności lokalnej w czasie wojny, i w obliczu zagrożeń niemilitarnych.

Powołania do Wojsk Obrony Terytorialnej, jakie miały miejsce w tym miesiącu, spowodowały, że liczebność piątego rodzaju sił zbrojnych przekroczyła 10 tysięcy żołnierzy.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl