fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Szef MON: Naszym zadaniem jest zwiększenie sił obronnych RP. Właśnie temu służy wyposażenie Wojska Polskiego w czołgi Abrams – najnowocześniejsze czołgi na świecie

Czołgi Abrams są najnowocześniejszymi na świecie, wzmocnią bezpieczeństwo Polski – mówił dziś wicepremier Mariusz Błaszczak, podczas szkoleń polskich żołnierzy. Jak podkreślił szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Polsce zależy też na budowaniu interoperacyjności z wojskiem Stanów Zjednoczonych.

Na poligonie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych odbyło się dziś szkolenie polskich żołnierzy na czołgach Abrams, które obserwował szef resortu obrony.

Podczas swojego wystąpienia szef MON podkreślał, że rozpoczynający się kurs daje możliwość szybkiego przygotowania w krótkim czasie polskich żołnierzy i polskich techników do obsługi czołgów Abrams.

„Naszym celem jest to, żeby czołgi, kiedy trafią już na wyposażenie Wojska Polskiego, mogły być obsługiwane przez przeszkolonych żołnierzy i tak się stanie (…). Naszym zadaniem jest zwiększenie sił obronnych Rzeczypospolitej Polskiej. Właśnie temu służy wyposażenie Wojska Polskiego w najnowocześniejsze czołgi, bo czołgi Abrams są najnowocześniejszymi czołgami na świecie (…). Zależy nam też na budowaniu interoperacyjności z wojskiem Stanów Zjednoczonych” – podkreślił wicepremier.

Mariusz Błaszczak zaznaczył, że to z Poznania są dowodzeni amerykańscy żołnierze NATO na całej wschodniej flance. Wskazał, że współpraca między wojskami Polski i USA buduje zdolności obronne naszego kraju, podobnie jak wspólne ćwiczenia żołnierzy polskich i amerykańskich.

Minister podkreślił, że Polska zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie mają miejsce za wschodnią granicą kraju w związku z trwającą w Ukrainie wojną, a zadaniem wojska jest odstraszanie.

Szef MON akcentował, że doświadczenie końca lat 80-tych pokazało, że wtedy „imperium zła zostało powstrzymane”, a dużą rolę odegrał w tym ówczesny prezydent USA Ronald Reagan.

„I jesteśmy przekonani, że dziś też imperium zła, które na naszych oczach się odbudowuje – władcy Kremla zdecydowali, że będą to imperium rosyjskie odbudowywali – że to imperium nie będzie odbudowane, że wolny świat zwycięży w tej konfrontacji. A żeby tak się stało, zwiększamy nasze nakłady na obronność, współpracujemy ze Stanami Zjednoczonymi i budujemy zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej” – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

W kwietniu Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało kontrakt na 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3, dostawy przewidziano na lata 2025-26. W tym roku polskie wojsko ma otrzymać 28 czołgów starszego wariantu SEPv2 w celach szkoleniowych.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl