fot. https://twitter.com/Kombatanci

Kraków: rozpoczęły się obchody 130. rocznicy urodzin gen. Władysława Andersa

W Krakowie w środę rozpoczęły się dwudniowe obchody 130. rocznicy urodzin gen. Władysława Andersa. W uroczystościach wzięli udział weterani, Anna Maria Anders, córka generała i ambasador Polski we Włoszech, a także Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Gen. Władysław Anders urodził się 11 sierpnia 1892 roku. Brał udział między innymi w wojnie obronnej w 1939 roku. Był więźniem sowieckim, a następnie twórcą i dowódcą Armii Polskiej w Związku Radzieckim, z której wydzielono 2. Korpus Polski.

O jego dokonaniach podczas II wojny światowej mówi minister Jan Józef Kasprzyk.

– Gen. Władysław Anders nazywany był generałem polskich nadziei, dlatego że w armii niewolników, czyli tych, którzy trafili w wyniku agresji sowieckiej do łagrów, potrafił, kiedy odzyskali wolność, uczynić armię zwycięską. Armię, która wyzwalała Półwysep Apeniński w 1944 roku i 1945 roku, tocząc krwawe boje z Niemcami o Monte Casino, o Loreto, o Ankonę, o Bolonię, dając tym samym wolność Europie Zachodniej. Bez czynu bojowego 2. Korpusu Polskiego, bez gen. Władysława Andersa niemożliwe byłoby przyczynienie się do zakończenia II wojny światowej i pokonania niemieckiej III Rzeszy – akcentował Jan Józef Kasprzyk.

Po 1945 roku gen. Władysław Anders pozostał na emigracji w Londynie. Zmarł 12 maja 1970 roku. Spoczął wśród swoich żołnierzy na Monte Cassino we Włoszech.

Obchody 130. rocznicy urodzin generała rozpoczną się w Krakowie o godzinie 16.30 Mszą świętą w Kościele Garnizonowym. Później uroczystości przeniosą się do Parku Jordana. Jutro z kolei będą się odbywać w Centrum Operacji Lądowych.

RIRM

drukuj