W Krakowie kolejna edycja akcji „Podarujmy lato dzieciom ze Wschodu”

Ponad 130 młodych Polaków z Białorusi, Mołdawii, Ukrainy, Rosji i Rumunii razem z opiekunami przyjechało do Krakowa w ramach akcji „Podarujmy lato dzieciom ze Wschodu”. Przez 10 dni będą poznawać polską tradycję i kulturę, zwiedzać zabytki i atrakcje Małopolski.

– Mieliście obraz Krakowa, najpiękniejszego miasta w Polsce i jednego z najpiękniejszych na świecie taki, jak opowiadali wam dziadkowie. Teraz zobaczycie to na własne oczy. Podziwiajcie, a w przyszłości przyjedźcie do Polski na studia – mówił, witając dzieci, Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, które zorganizowało akcję.

Goście to dzieci z polskich rodzin kultywujących tradycje, obyczaje i język kraju ich przodków. W Krakowie zwiedzą Wawel, Muzeum AK, Muzeum Narodowe, Sanktuarium św. Jana Pawła II. Odwiedzą też Kopalnię Soli w Wieliczce, Kalwarię Zebrzydowską i Wadowice. Organizatorzy zaplanowali wyjścia do parku wodnego i wizytę w ZOO. Codziennie dzieci mają lekcje języka polskiego.

Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej ks. bp Damian Muskus życzył dzieciom, by ten czas, choć naznaczony nauką języka polskiego, był dla nich czasem odpoczynku.

– Patrząc na piękno architektury i piękno sztuki, proszę, zwróćcie uwagę na piękno ducha, jakie w Polsce można odkryć, nawiedzając piękne kościoły i świątynie oraz miejsca takie jak Wadowice i Kalwaria Zebrzydowska, związane z osobą Jana Pawła II. Tu, w Małopolsce i Krakowie, znajdziecie jego ślady, choć nie możecie go już pamiętać – powiedział ks. bp Damian Muskus.

Senator PiS Marek Pęk mówił dzieciom, że będąc na Wawelu – „w sercu Polski” – znajdą „namacalne dowody na to, jak wielka i potężna była Rzeczpospolita”. Pęk odczytał list marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, który napisał, że polonijna akcja letnia rozpoczynająca się w wielu miejscach Polski jest „wspaniałą okazją do złożenia wizyty przez polskie dzieci i młodzież z całego świata w kraju przodków, a przy okazji pogłębienia poczucia narodowej wspólnoty”. Senator PiS Andrzej Pająk z senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą prosił dzieci, by przekazały swoim rodzicom i wychowawcom podziękowania za wysiłek, jaki włożyli w pielęgnowanie tego, co stanowi o ich tożsamości.

Dzieci, które przyjechały do Krakowa, są z pobytu bardzo zadowolone. Pytane, co się im podoba, odpowiadały: „wszystko”.

– Spędzamy czas z kolegami i koleżankami z innych miast, co jest bardzo dobre – mówiły Marta i Wiktoria z Ukrainy.

– Kraków to bardzo piękne miasto. Podoba nam się tu wszystko – mówili inni uczestnicy.

Akcja „Podarujmy lato dzieciom ze Wschodu” została zorganizowana po raz 19. przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. Dotychczas uczestniczyło w niej około 2,2 tys. polskich dzieci ze Wschodu.

Honorowy patronat nad akcją sprawują: metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita lwowski ks. abp Mieczysław Mokrzycki, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, marszałek województwa Jacek Krupa, przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider oraz przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski Kazimierz Barczyk. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Senatu RP, samorządu województwa, miasta oraz sponsorów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl