fot. By Zygmunt Put Zetpe0202 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10610390

Próba desakralizacji kościoła w Krakowie

Kolejne środowiska bronią kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie przed desakralizacją. Plany na użytkowanie zabytkowej świątyni przedstawiły środowiska lewicowe.

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie przez wiele lat pełnił funkcję kaplicy Szpitala Uniwersyteckiego. W mediach pojawiła się informacja, że w związku z przeniesieniem szpitala do Prokocimia, zmianie ulegnie przeznaczenie różnych obiektów – w tym także kościoła – alarmuje stowarzyszenie „Wiara i Czyn”.

– W tym świętym Krakowie, w  Krakowie Jana Pawła II, w tymże Krakowie jakże konserwatywnym i pobożnym grozi nam dość precedensowe, jak na Polskie warunki, zjawisko desakralizacji kościoła – wskazał prof. Piotr Boroń, historyk, wiceprezes stowarzyszenia „Wiara i Czyn”.

Jak przypomniał kościół został zbudowany w XVII wieku i był początkiem zakonu Karmelitów Bosych na polskich ziemiach. Pod koniec XVIII wieku świątynia została oddana na potrzeby szpitala. Kościół przez wiele lat służył chorym i wiernym Krakowa. Dzisiaj środowiska lewicowe chcą z niego uczynić salę koncertową.

– Pojawia się bardzo dziwna grupa zainteresowanych krakowian (nieco poszukiwań w internecie prowadzi do Partii Razem), która oczekuje desakralizacji kościoła i zamianę go – wręcz na zasadzie Związku Radzieckiego – w salę koncertową – powiedział wiceprezes stowarzyszenia „Wiara i Czyn”.

Przeciwko likwidacji kościoła wystąpiło wiele lokalnych środowisk prawicowych oraz wierni. Miasto w tej sprawie nie podjęło jeszcze decyzji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl