
fot. By Zygmunt Put Zetpe0202 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10610390
Próba desakralizacji kościoła w Krakowie
Kolejne środowiska bronią kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie przed desakralizacją. Plany na użytkowanie zabytkowej świątyni przedstawiły środowiska lewicowe.
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie przez wiele lat pełnił funkcję kaplicy Szpitala Uniwersyteckiego. W mediach pojawiła się informacja, że w związku z przeniesieniem szpitala do Prokocimia, zmianie ulegnie przeznaczenie różnych obiektów – w tym także kościoła – alarmuje stowarzyszenie „Wiara i Czyn”.
– W tym świętym Krakowie, w Krakowie Jana Pawła II, w tymże Krakowie jakże konserwatywnym i pobożnym grozi nam dość precedensowe, jak na Polskie warunki, zjawisko desakralizacji kościoła – wskazał prof. Piotr Boroń, historyk, wiceprezes stowarzyszenia „Wiara i Czyn”.
Obrona Kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Krakowie przed desakralizacją https://t.co/Jb6Y4ahHGt
— Radio Maryja (@RadioMaryja) January 13, 2021
Jak przypomniał kościół został zbudowany w XVII wieku i był początkiem zakonu Karmelitów Bosych na polskich ziemiach. Pod koniec XVIII wieku świątynia została oddana na potrzeby szpitala. Kościół przez wiele lat służył chorym i wiernym Krakowa. Dzisiaj środowiska lewicowe chcą z niego uczynić salę koncertową.
– Pojawia się bardzo dziwna grupa zainteresowanych krakowian (nieco poszukiwań w internecie prowadzi do Partii Razem), która oczekuje desakralizacji kościoła i zamianę go – wręcz na zasadzie Związku Radzieckiego – w salę koncertową – powiedział wiceprezes stowarzyszenia „Wiara i Czyn”.
Przeciwko likwidacji kościoła wystąpiło wiele lokalnych środowisk prawicowych oraz wierni. Miasto w tej sprawie nie podjęło jeszcze decyzji.
TV Trwam News