fot. PAP/Łukasz Gągulski

Kraków: uroczyste otwarcie wystawy „NZS – pokolenia przemian 1980-2020”

W części podziemnej Dworca Głównego PKP w Krakowie odbyła się uroczystość otwarcia wystawy „NZS – pokolenia przemian 1980-2020”. Ekspozycja przedstawia archiwalne zdjęcia i dokumenty z 40-letniej historii Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Zawiera m.in. informacje o początkach organizacji oraz o zmianach, jakie przeszła w ciągu czterech dekad.

Niezależne Zrzeszenie Studentów powstało 22 września 1980 roku na fali wydarzeń i strajków sierpnia ‘80 będących sprzeciwem wobec ówczesnej komunistycznej władzy. Jego celem była m.in. walka o autonomię uczelni i z ideologicznym monopolem PZPR i Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek podkreślił, że Niezależne Zrzeszenie Studentów było wielkim problemem dla komunistów.

– Komuniści wiedzieli, jaka siła tkwi w młodzieży akademickiej. Wiele miesięcy trwała walka o rejestrację NZS-u, bo zalegalizowany został dopiero w lutym 1981 roku, a później był pierwszą organizacją po wprowadzeniu stanu wojennego, która została przez komunistów rozwiązana. Później lata podziemia, okupione więzieniem wielu członków NZS, ale nie dało NZS złamać, a Kraków oprócz Wrocławia był jedynym miejscem, gdzie przez całe lata ’80 udało się zachować ciągłość struktur Niezależnego Zrzeszenia Studentów podziemia – zaznaczył prezes IPN.

NZS w latach 1980-81 skupiało 80 tys. osób i było największą niezależną organizacją działającą w środowisku akademickim. Dziś zrzeszenie działa na ok. 50 uczelniach, a do jego szeregów należy ok. 5 tys. studentów.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl