fot. rodacybohaterom.pl

Kraków: Zbiórka noworocznych paczek dla rodaków mieszkających na dawnych Kresach

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie przyłączył się do akcji „Rodacy – Bohaterom”, w której ramach przygotowywane są paczki dla byłych żołnierzy Armii Krajowej, ich rodzin i wszystkich potrzebujących Polaków mieszkających na Białorusi, Litwie, Ukrainie i w Mołdawii.

Inicjatorem akcji jest Stowarzyszenie Odra – Niemen, a zbiórkę w Krakowie i Małopolsce koordynuje Akademia Ignatianum, gdzie także przyjmowane są dary. Honorowy patronat nad inicjatywą mają metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski, wojewoda małopolski Piotr Ćwik i rektor Akademii Ignatianum ks. prof. Józef Bremer.

„W sposób szczególny w okresie świątecznym i noworocznym chcemy pamiętać o więzach łączących nas z rodakami mieszkającymi poza granicami naszej ojczyzny, na terenie Białorusi, Litwy, Ukrainy i Mołdawii. Historia ich życia sprawiła, że pozostali na terenach, które dzisiaj nie są w granicach Polski. Ale mimo to zachowali oni wierność językowi, tradycji i kulturze polskiej, z rodzicielską miłością przekazując patriotyzm swoim dzieciom i wnukom. Wszyscy jesteśmy powołani do budowania wspólnoty z naszymi rodakami i chciejmy ją umacniać poprzez włączenie się w akcję >>Rodacy – Bohaterom<<” – zachęca wojewoda Piotr Ćwik.

Jak poinformował Oddział ds. Mediów i Komunikacji Społecznej Biura Wojewody zbiórka jest prowadzona do 14 stycznia w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim przy ul. Basztowej w Krakowie. Produkty spożywcze: kawę, herbatę, ryż, kaszę, olej, konserwy, czekoladę, artykuły chemiczne niezbędne w gospodarstwach domowych można przynosić do pokoju 116, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.

Z zebranych artykułów zostaną przygotowane jednolite paczki, które wraz z dołączonymi życzeniami świąteczno-noworocznymi zostaną przekazane Polakom z dawnych Kresów.

PAP/RIRM

drukuj