fot. www.krakow.oaza.pl

Zmarł ks. prałat Franciszek Chowaniec

W szpitalu w Oświęcimiu zmarł ks. prałat Franciszek Chowaniec, wieloletni duszpasterz i moderator Służby Liturgicznej, a także Ruchu Światło-Życie w archidiecezji krakowskiej, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Miał 84 lata.

Pogrzeb ks. Franciszka Chowańca zaplanowano na najbliższą sobotę. O godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła we Włosienicy rozpocznie się Msza św. Zaraz po niej ciało księdza prałata zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Kapłan urodził się 9 sierpnia 1931 roku we Włosienicy – niewielkiej miejscowości graniczącej z Oświęcimiem. Trzy dni później został ochrzczony. Święcenia kapłańskie przyjął 30 czerwca 1957 roku z rąk ks. abp. lwowskiego Eugeniusza Baziaka.

Od 1961 roku przez dziewięć lat sprawował posługę kapłańską w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu. W tym czasie za sprawą ks. Franciszka Blachnickiego poznawał kształtujące się dzieło oazy.

W 1977 roku ks. Chowaniec został mianowany Duszpasterzem Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie archidiecezji krakowskiej. Funkcję tę pełnił do 2001 roku. Czas jego posługi był okresem dynamicznego rozwoju i rozkwitu Ruchu na terenie archidiecezji.

RIRM/krakow.oaza.pl

drukuj