fot. twitter.com/Malopolski_UW

Kilkudziesięciu działaczy dawnej opozycji odebrało Medale 100-lecia Odzyskanej Niepodległości

Kilkudziesięciu działaczy opozycji z lat 70. i 80. – m.in. założyciele Niezależnego Zrzeszenia Studentów i Studenckiego Komitetu Solidarności – odebrali we wtorek w Krakowie przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę Medale 100-lecia Odzyskanej Niepodległości.

Uroczystość odbyła się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie w 42. rocznicę śmierci Stanisława Pyjasa – studenta UJ, współpracownika KOR.

„To wyraz uznania dla państwa, honoru i hołdu, który Rzeczpospolita państwu składa” – mówił podczas uroczystości minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

„Dla mnie, człowieka, który wchodził w dorosłość w latach 80., to państwa doświadczenie, legenda, którą tworzyliście za sprawą swojego życia i dzieła sprawia, że jestem przedstawicielem pokolenia, które śmiało może powiedzieć: stoi na ramionach gigantów” – podkreślił Wojciech Kolarski.

Dodał, że doświadczenie opozycjonistów z lat 70. i 80. stało się „niezwykle istotne dla życia i wyborów” także kolejnego pokolenia.

„To, co się wydarzyło 42 lata temu: reakcja przyjaciół, znajomych, kolegów, a w konsekwencji innych osób, które osobiście Stanisława Pyjasa nie znały, to wielki rozdział chwalebnej historii polskiej wolności” – mówił minister w Kancelarii Prezydenta.

Prezydent przyznał Medale 100-lecia Odzyskanej Niepodległości 60 osobom, m.in. Józefowi Baranowi, Bogusławowi Bekowi, Annie Bernhardt, Mirosławowi Chojeckiemu, Ludwikowi Dornowi, Adamowi Macedońskiemu, Andrzejowi Mietkowskiemu, Janowi Polkowskiemu, Józefowi Ruszarowi, Danucie Skórze, Lilianie Sonik, Bronisław Wildsteinowi, o. Maciejowi Ziębie. Nie wszystkie osoby mogły być na uroczystości.

„Cieszę się, że tylu działaczy niepodległościowo-patriotycznych zostało docenionych przez państwo. To jest kwiat opozycji. Ja osobiście cieszę się, że była ze mną moja córka i wdziała moich przyjaciół i współtowarzyszy walki” – powiedział PAP Adam Macedoński, współpracownik KOR, Studenckiego Komitetu Solidarności, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, który w 1978 r. założył konspiracyjny Instytut Katyński, dokumentujący zbrodnię katyńską.

Bronisław Wildstein – przyjaciel Stanisława Pyjasa, jeden ze współzałożycieli Studenckiego Komitetu Solidarności, podkreślił, że docenione zostało zaangażowanie odznaczonych osób.

„Tu nie chodzi o indywidulaną ocenę samych siebie, słusznie czy niesłusznie. Tworzyliśmy opozycję, która walczyła z totalitarnym system, o elementarne prawa, które dzisiaj wydają się oczywiste dla wszystkich. Myśmy pierwsi w Krakowie wprowadzili w przestrzeń publiczną, próbowali na nowo ożywić słowo solidarność, które tak wiele zaczęło znaczyć trzy lata później, kiedy stało się nazwą wspaniałego ruchu” – dodał Bronisław Wildstein przypominając o tym, że to w Krakowie w 1977 r. po śmierci Pyjasa powstał SKS.

Medale 100-lecia Odzyskanej Niepodległości są przyznawane osobom, które przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Polski, i które wykazały się nienaganną służbą publiczno-cywilną lub wojskową, walczyły o niepodległość Polski, działały na rzecz przemian demokratycznych, wykazały się aktywną działalnością zawodową i społeczną, a także na polu nauki, literatury i sztuki.

PAP/RIRM

drukuj