W siedzibie MGMiŻŚ otwarto wystawę dotyczącą portu w Gdyni

W gmachu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej otwarto ekspozycję poświęconą portowi w Gdyni. Wystawa zawiera historyczne zdjęcia oraz eksponaty m.in. z okresu jego budowy.

Budowa portu w Gdyni była jednym z symboli odrodzonej sto lat temu Polski. Dlatego też i dzisiaj taka wystawa musiała powstać – powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

– To jest oczywiste, że taka wystawa musiała się pojawić przede wszystkim w setną rocznicę niepodległości – podkreślił minister Marek Gróbarczyk.

Ekspozycja przedstawia serię zdjęć z okresu budowy portu oraz jego pierwsze lata funkcjonowania. Port powstał w trzy lata. Choć brakowało pieniędzy i materiałów, to nie brakowało woli. Głównym projektantem i kierownikiem budowy portu w Gdyni był inżynier Tadeusz Wenda.

– Kiedy Knut Hojgaard zaproponował mu pracę, był to duński przedsiębiorca budujący porty na całym świecie, z uposażeniem – uwaga -10-ciokrotnie wyższym, niż dostawał w Polsce, odpowiedź dziadka była jedna: ja ten port buduję dla Polski” – wspominała jego wnuczka Hanna Wenda-Uszyńska.

Wystawa zawiera jednak nie tylko historyczne zdjęcia i eksponaty, ale także wizję przyszłości portu w Gdyni – zaznaczył poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała.

– Chcemy stawiać na rozwój tej gałęzi gospodarki, a szczególnie trzeba na niego stawiać w Gdyni. Cieszę się też, że parę bardzo niekorzystnych trendów (w ostatnich latach władze miasta np. chciały część terenów portowych przeznaczyć na pod zabudowę mieszkaniową, deweloperską) udaje się odwracać – powiedział poseł Marcin Horała. 

Port w Gdyni to nie jedyny, którego czeka rozwój.

– W Gdańsku budowa portu centralnego, w Gdyni portu zewnętrznego i Szczecin-Świnoujście pogłębienie toru do 12,5 metra, co się już stało, bo przetarg jest już rozstrzygnięty i drugi element – budowa terminala głęboko-wodnego, kontenerowego w Świnoujściu – wskazał minister Marek Gróbarczyk.

Wystawę można obejrzeć w gmachu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej do 18 października oraz od 18 do 30 listopada.

TV Trwam News/RIRM

drukuj