Gdynia: Święto Morza – zwiedzanie okrętów, rejsy, chrzest morski

Pokazy na wodzie, zwiedzania okrętów i statków, bezpłatne rejsy jachtami, chrzest morski, festyn kulinarny – to tylko niektóre punkty programu obchodów Święta Morza w Gdyni. W niedzielę swoje święto obchodzić będzie Marynarka Wojenna.

Trwające do niedzieli Święto Morza w Gdyni odbywa się w tym roku po raz czwarty i nawiązuje do Święta Morza, odbywającego się w tym mieście przed drugą wojną światową.

W ramach akcji „Pomorze na morze” zaplanowano bezpłatne rejsy jachtami „Copernicus” i „Purga”. Zwiedzać będzie można również statek handlowy. W Gdyni pojawią się „pomeranki”, czyli tradycyjne łodzie kaszubskie z Jastarni, którymi będzie można popływać.

Salwy z okrętu-muzeum „Błyskawica” rozpoczną w niedzielę w samo południe oficjalne uroczystości Święta Marynarki Wojennej. Święto tradycyjnie obchodzone jest w ostatnią niedzielę czerwca. Tego dnia rano załogi wszystkich okrętów MW podniosą wielką galę banderową. Zostaną udostępnione bezpłatnie do zwiedzania trzy okręty: okręt podwodny ORP „Sęp”, okręt rakietowy ORP „Grom” oraz trałowiec ORP „Wdzydze”. Natomiast Okręt – Muzeum ORP „Błyskawica” będzie można zwiedzić w niedzielę za symboliczną złotówkę. W tym dniu wstęp do Muzeum Marynarki Wojennej będzie bezpłatny.

W sobotę przed Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się chrzest morski.

– Będzie można podziwiać czterech wybrańców, którzy taki chrzest z całym ceremoniałem przeżyją – zachęca Prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski

Na Zatoce Gdańskiej odbędzie się pokaz działania sił nawodnych oraz lotnictwa MW, m.in. dwukrotny przelot grupy siedmiu samolotów śmigłowych PZL 130 Orlik.

Na Skwerze Kościuszki odbędzie się Festiwal Produktów Regionalnych „Smaki Morza”, podczas którego zaplanowano pokazy i warsztaty kulinarne ze śledziem, dorszem i flądrą w rolach głównych.

Podczas Pikniku Oceanograficznego w sobotę będzie można m.in. zwiedzić statek badawczy „Oceanograf 2”. Święto Nawigacji organizuje Akademia Morska w Gdyni.

W niedzielę, w sąsiedztwie cumującego okrętu-muzeum, odsłonięta zostanie makieta ORP „Błyskawica” wykonana z brązu w skali 1:50. Od 2012 r. Klub Rotary International Gdańsk – Sopot – Gdynia w ramach programu dla osób niewidomych „Pomóżmy Zobaczyć Świat Rękoma” buduje makiety z brązu najbardziej znanych zabytków historycznych Trójmiasta.

W Muzeum MW w niedzielę zostanie otwarta wystawa poświęcona twórczości Adama Werki, jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich marynistów w historii sztuki współczesnej.

Święto Morza obchodzono po raz pierwszy w Gdyni w 1932 r. Na te uroczystości przybył do miasta prezydent Ignacy Mościcki oraz ponad 100 tys. innych gości z całej Polski. Święto obchodzone było corocznie do wybuchu II wojny światowej, a po jej zakończeniu obchody odbywały się w Gdańsku i innych miastach nadmorskich. W 2013 r. Gdynia postanowiła wrócić do tej tradycji i od czterech lat w ostatnich dniach czerwca w mieście zorganizowany jest cykl imprez popularyzujących tematykę morską.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl