Dzień Ludzi Morza w Hiszpanii

W Hiszpanii, we wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej, przypada Dzień Ludzi Morza. W tym roku obchodzony jest pod hasłem „Ludzie morza domagają się naszej uwagi”. Zgodnie z tradycją do portu przybija statek, na którym jest figura Matki Bożej. Dzisiaj wieczorem na ulicę wyjdą barwne procesje.

W hiszpańskich portach panuje dzisiaj odświętny nastrój. Statki, kutry i łodzie przystrojone są w barwne chorągiewki. Marynarze zapraszają na świeżo upieczone sardynki, których zapach unosi się wszędzie. Matka Boża z Góry Karmel jest patronką ludzi morza i wielu nadmorskich miejscowości. Dzisiaj rano figura Matki Bożej wypływa w morze. Następnie wraca do portu uroczyście witana przez marynarzy i ich rodziny. Figura umieszczana jest w specjalnej kaplicy, którą przez cały dzień odwiedzają wierni. Natomiast wieczorem po Mszy św. odbywa się uroczysta i barwna procesja. Zwykle kończy ją wzruszający hymn „Salve marinera” i pokaz sztucznych ogni.

W specjalnym liście biskupi podkreślają trudności, jakie przeżywają ludzie morza. Oprócz rozłąki z rodziną dochodzą m. in. problemy sprawiedliwego wynagrodzenia, warunków pracy i bezpieczeństwa. „Kościół patrzy z troską na te rzeczywistości i pragnie być blisko, czego przykładem mogą parafie. Ludzie morza domagają się naszej uwagi”.

o. Marek Raczkiewicz CSsR

drukuj