fot. PAP/Tytus Żmijewski

Gdynia i Toruń zapraszają na majowy długi weekend

Rodzinne warsztaty, koncerty, multimedialne pokazy, zwiedzanie muzeów i najróżniejszych wystaw – to tylko niektóre z propozycji na długi weekend majowy. Sprawdziliśmy, co będzie się działo w Gdyni i Toruniu.  

Wydarzenia mają zachęcić ludzi do tego, aby wspólnie spędzali czas – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

– Myślę, że to jest też istotnym celem, abyśmy pamiętali, że tworzymy lokalną społeczność, że bycie ze sobą wspólnie jest także wartością – wyjątkową i ważną – podkreśla Michał Zaleski.

Majówkę w Toruniu zainaugurowano w piątek. Ciągle jednak wiele wydarzeń kulturalnych przed odwiedzającymi gród Kopernika. 1 maja startuje trzydniowa majówka rycerska.

– Pewnie bracia będą brali udział w tej majówce rycerskiej, pewnie pokażą kunszt oręża i umiejętności w walce, ale nie tylko takie umiejętności będą pokazywane. Będą inne inscenizacje historyczne, będzie także kiermasz. Wstęp na te majówki w ciągu trzech dni – 1, 2, 3 maja – od godz. 10 do 18 będzie wstępem bezpłatnym – zaznacza prezydent Michał Zaleski.

Pierwszego maja w Toruniu zostanie zainaugurowany 25. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica 2018. Zaplanowano m.in. koncert w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej.

Drugi maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Przewidziane są uroczystości wojskowe na Skwerze im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej (godz. 14.00).  Później odbędzie się specjalny piknik na Rynku Staromiejskim.

Trzeci maja to z kolei obchody związane z 227. rocznicą uchwalenia Konstytucji.  W Toruniu nie zabraknie także warsztatów o przeróżnej tematyce.

– Fantastyczne zwierzęta, majówka piknikowa czy rycerska majówka, a więc ujęcie majówkowego tematu w bardzo różnej konwencji. Jest coś dla tych starszych, coś dla młodszych, dla takich osób, które cenią sobie historię czy przyrodę. Jest bardzo wiele warsztatów, bardzo wiele zajęć, w których można swoje talenty wykorzystać – mówi Przemysław Draheim z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Na nudę w weekend majowy nie będą także mogli narzekać odwiedzający Gdynię, w tym Centrum Nauki Experyment, które we współpracy z Instytutem Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego przygotowało majówkę pt. „Na fali”.

W naszej majówkowej ofercie zapraszamy, żeby posłuchać tego, co dzieje się pod wodą. Czy pod wodą są hałasy, możemy je usłyszeć? Jak najbardziej. Te hałasy to np. cielenie się lodowca. To na przykład płynące statki. To dźwięki wydawane przez zwierzęta. A co widzimy tak naprawdę pod wodą i czy możemy zobaczyć głębinę z satelity? O tym wszystkim przekonają się goście Centrum – mówi Maja Banaszczyk z Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

Wybierając się do Centrum Nauki Experyment, będzie można się także dowiedzieć czy w Polsce można hodować… krewetki.

– To są rzeczy, które są w tej chwili na topie współczesnej akwakultury. Te zamknięte obiegi hodowlane jest to coś, co w tej chwili się wprowadza nie tylko w hodowli krewetek – wskazuje dr hab. Mariusz Sapota, dyrektor Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Pierwszego maja Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza wszystkich na Nabrzeże Pomorskie, pod burtę okrętu ORP Błyskawica, na imprezę otwarcia – tradycyjną „Błyskawiczną majówkę”.

– W ciągu godziny będziemy grali przy użyciu orkiestry marynarki wojennej, śpiewali przy użyciu chóru akademii marynarki wojennej i zespołu wokalnego klubu marynarki wojennej Riwiera. Również rekonstruktorzy postarają się kilka efektownych pokazów na ORP Błyskawica przedstawić – mówi Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Drugiego maja warto także zajść do Muzeum Emigracji.

– Świętujemy wtedy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. W tym roku chcemy ten dzień poświęcić historii, przekazywaniu naszych rodzinnych historii. Dlatego skupimy się, jak te historie rejestrować, jak te historie przekazywać w niecodzienne, ciekawe, kreatywne sposoby – mówi Weronika Cymer, specjalista ds. projektów kulturalnych Muzeum Emigracji w Gdyni.

To tylko niektóre z wydarzeń, w których będzie można uczestniczyć w długi weekend majowy. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych miast.

TV Trwam News/RIRM

drukuj