fot. Archidiecezja Krakowska

Poświęcenie dzwonu nadziei dla Ugandy w krakowskich Łagiewnikach

W niedzielę 22 sierpnia, podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia, w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach zostanie poświęcony Dzwon Nadziei, który trafi do franciszkańskiego Sanktuarium Męczenników Ugandy w Kampali-Munyonyo. Mszy św. o godz. 15.15 przewodniczyć będzie metropolita krakowski.

Dlaczego do Ugandy?

Przy afrykańskim sanktuarium, prowadzonym przez krakowskich franciszkanów co tydzień odbywają się dni skupienia grupy Bożego Miłosierdzia, które gromadzą już nie tylko katolików, ale też wiernych innych wyznań i religii.

Raz w miesiącu organizowane są tam rekolekcje Bożego Miłosierdzia dla całej parafii. Na ich program składają się m.in.: kierownictwo duchowe, spowiedź, konferencja, msza św., adoracja Najświętszego Sakramentu, uczczenie relikwii św. Faustyny, św. Jana Pawła II i bł. Michała Sopoćko.

Pragnieniem franciszkanów jest wybudować wolnostojącą kaplicę Bożego Miłosierdzia, która będzie jednocześnie miejscem wieczystej, 24-godzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu. W projekcie znalazła się duża figura Jezusa Miłosiernego, górująca nad planowaną kaplicą, widoczna z daleka dla osób przejeżdżających obok autostradą.

Miejsce szczególne

„Sanktuarium w stolicy Ugandy to szczególne miejsce, ponieważ tam znajduje się grób św. Andrzeja Kaggwa, jednego z męczenników ugandyjskich, oraz miejsca męczeńskiej śmierci św. Denisa Ssebuggwawo i św. Pontiana Ngondwe. Ponadto szerzy się tam kult Bożego Miłosierdzia” – wyjaśnia przełożony misji o. Wojciech Ulman.

Źródło inspiracji

„Pomysł wybudowania kaplicy Bożego Miłosierdzia w naszym sanktuarium w Munyonyo pojawił się już w roku 2016, kiedy byliśmy z ks. abp Cyprianem Kizito Lwanga oraz z parafianami w Polsce. Odwiedzając Sanktuarium w Łagiewnikach, zastanawialiśmy się wspólnie, jak przenieść ideę Bożego Miłosierdzia na grunt ugandyjski. Długo rozważaliśmy tę kwestię i stwierdziliśmy, że najlepszym miejscem do szerzenia kultu będzie właśnie Munyonyo. Znajdujemy się blisko stolicy, dojazd do nas jest bardzo łatwy. Nasze Sanktuarium położone jest przy autostradzie, niedaleko lotniska Entebbe. Chcemy, aby wybudowana przez nas kaplica Bożego Miłosierdzia przypominała o Miłosierdziu Bożym, duchowości św. Faustyny, ale – co bardzo ważne – byłaby również miejscem wieczystej, 24-godzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Bylibyśmy wówczas pierwszą parafią w Ugandzie, w której Pan Jezus byłby adorowany przez całą dobę” – opowiada misjonarz.

Początki inwestycji

„Całą inwestycję rozpoczęliśmy już w roku 2017, w obecności nuncjusza apostolskiego w Ugandzie, ks. abp. Michaela Blume. Nie mieliśmy wówczas żadnych środków, żeby rozpocząć prace. Minione lata pozwoliły nam dokończyć plany architektoniczne, zebrać pierwsze fundusze na ten cel i po czterech latach rozpocząć budowę. Zakładamy, że potrwa ona kilka lat. To duża inwestycja. Kaplica ma średnicę 20 m” – mówią zakonnicy.

Ofiary na budowę Kaplicy Miłosierdzia Bożego w Munyonyo można wpłacać na konto:

Pekao S.A. 31 1240 4432 1111 0000 4732 4970

Z dopiskiem: KAPLICA MIŁOSIERDZIA

Więcej o Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo można dowiedzieć się na stronie: www.munyonyo-shrine.ug. Zapraszamy również do odwiedzenia strony misji franciszkańskich: www.misje.franciszkanie.pl

 

AK/o. Jan Maria Szewek OFMConv

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl