fot. PAP/Jacek Turczyk

Warszawa: zakończyła się Dziękczynna Msza św. z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie dobiegła końca Dziękczynna Msza Święta z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp. Salvatore Pennacchio.

We Mszy św. wzięli udział m.in. władze Rzeczpospolitej Polskiej na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski, a także ministrowie.

Homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki.

Ksiądz arcybiskup powiedział w kazaniu, że cała godność władzy wynika tylko i wyłącznie stąd, iż pełni ona swoje zadania w granicach porządku moralnego, którego źródłem i celem jest Bóg.

„Gdziekolwiek ta zasada zostaje poddana w wątpliwość, tam chwieją się same podstawy porządku państwowego, a rządy sprowadzającą się do pragmatycznej regulacji różnych i przeciwstawnych interesów” – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący KEP podkreślił, że trzeba uśmierzyć agresję łagodnością, dopiero wtedy można odwoływać się do prawdy i sprawiedliwości. W przeciwnym razie przemoc zrodzi dalszą przemoc.

„Najpierw trzeba uśmierzyć agresję łagodnością, dopiero wtedy można odwoływać się do prawdy i sprawiedliwości. W przeciwnym razie przemoc zrodzi dalszą przemoc i powstanie zamknięte koło zła” – akcentował kapłan.

Ks. abp Stanisław Gądecki zwrócił uwagę, że trzeba się strzec przed pokusą instrumentalizacji tak Kościoła, jak i państwa.

„Zasada: >>Oddajcie Bogu, co boskie, a cesarzowi, co należy do cesarza<< daje początek dobrze pojmowanej autonomii Kościoła i państwa przy jednoczesnej życzliwej ich współpracy” – zauważył.

Po homilii prezydent Andrzej Duda zapalił Świecę Niepodległości, a następnie zgromadzeni w Świątyni Opatrzności Bożej odmówili Akt Dziękczynienia i Zawierzenia za odzyskanie niepodległości.

 

Transmisję Mszy św. przeprowadziły TV Trwam i Radio Maryja.

RIRM/PAP

drukuj