PAP/Marcin Kmieciński

Polacy świętowali 100-lecie niepodległości

Biało-czerwono – tak w niedzielę wyglądały ulice wielu polskich miast. Z dumą, godnością i wielką radością świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się w Warszawie przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Oficjalne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się już w sobotę „Koncertem dla Niepodległej” na stadionie PGE Narodowym. Natomiast centralne uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych odbyły się na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

O godz. 12.00 wspólnie w wielu miejscach w całym kraju odśpiewano hymn Polski. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza dokonano uroczystej zmiany warty. W okolicznościowym przemówieniu prezydent RP Andrzej Duda wskazał na polskich bohaterów, którym Polska zawdzięcza niepodległość. Prezydent podkreślił, że nasza ojczyzna miała szczęście trafiając na takich przywódców, którzy potrafili stanąć razem, aby osiągnąć najważniejszy cel – odzyskać niepodległość.

– Ludzi, którzy byli nie tylko niezwykle odważni i inteligentni, niezwykle zdolni, jak ojcowie niepodległości – marszałek Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos i inni. Że umieli być razem, że umieli stanąć razem w tym celu najważniejszym – żeby Polskę odzyskać, po prostu, żeby była – mówił Andrzej Duda.

Prezydent zaapelował do Polaków, aby skupić się wokół wspólnych barw, hymnu oraz idei Polski niepodległej.

Bądźmy skupieni wokół naszych barw, wokół naszego hymnu, wokół pięknej idei, Polski suwerennej, Polski niepodległej, ale także i Polski dostatniej, takiej, w której po prostu normalnie i spokojnie się żyje – dodał prezydent RP.

Szczególnym momentem obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości była uroczystość na Zamku Królewskim. Prezydent przyznał pośmiertne Ordery Orła Białego 25-ciu wybitnym postaciom naszej historii. [czytaj więcej] 

Wśród uhonorowanych są m.in. Maria Skłodowska-Curie, Janusz Korczak, Władysław Reymont, Ignacy Daszyński i Roman Dmowski. Prezydent podkreślił, że to odznaczenia dla niezwykłych Polaków w wyjątkowym roku, roku 100-lecia odzyskania niepodległości. Zaznaczył, że zaproponował Kapitule Orderu Orła Białego, by w tym roku przyznać je w sposób wyjątkowy.

– Aby przyznać je tym, którzy na przestrzeni 100-lecia w wyjątkowy sposób przysłużyli się Rzeczypospolitej, a tego wielkiego, wspaniałego odznaczenia nie dostali, choć bez wątpienia każdemu z nich się ono należało – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że czasem wydawało się być to dziwne, że ktoś tak wielki i tak słynny Orderu Orła Białego do tej pory nie otrzymał.

– Cieszę się, że Polska mogła ten brak uzupełnić, podkreślając tę niezwykłą rolę, jaką dany człowiek odegrał w polskim życiu publicznym, polskim życiu naukowym, w polskim życiu kulturalnym czy w budowaniu po prostu polskiego społeczeństwa, czy w budowaniu polskiego państwa – zaznaczył Andrzej Duda.

Także przed Sejmem Polacy czcili dziś 100. rocznicę odzyskania niepodległości modląc się różańcem w intencji ojczyzny.

– Nasza Ojczyzna potrzebuje tej modlitwy, potrzebuje jedności – powiedział Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Tymczasem tę patriotyczną jedność można było poczuć na ulicach stolicy.  Warszawa tonęła w morzu biało-czerwonych flag. Do stolicy na obchody wiele osób przyjechało z różnych zakątków kraju. [czytaj więcej]

– Dzisiaj szczególnie, bez względu na wszystko, chcieliśmy być, pokazać dzieciom, mówić też o tym, o wolnej Polsce – wskazała Monika Mazur z Warszawy, uczestniczka marszu.

– Moskwa też tutaj przyjeżdża, żeby złożyć hołd zarówno Nieznanemu Żołnierzowi, jak też całemu temu niezwykłemu czynowi, który równo 100 lat temu doprowadził do niepodległości Polski – zaznaczył Julian Bielski z Moskwy.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj