fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Konkurs na skomponowanie poloneza z okazji 100-lecia niepodległości

Ogłaszamy konkurs dla polskich twórców na skomponowanie uroczystego poloneza z okazji 100-lecia niepodległości – powiedział w piątek dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia Janusz Marynowski. Wymogiem jest, aby polonez miał charakter użytkowy – podkreślił.

Włączając się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Orkiestra Sinfonia Varsovia – z inicjatywy przewodniczącej Rady Miasta Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, popartej stanowiskiem Rady m.st. Warszawy – ogłosiła w piątek otwarty konkurs kompozytorski na napisanie „Warszawskiego poloneza dla Niepodległej”.

– Widzimy, że młodzi, polscy kompozytorzy są troszkę niedoinwestowani (…) w związku z tym ogłaszamy konkurs na uroczysty polonez, uroczysty utwór, który by czerpał z tradycji tego narodowego, polskiego tańca. Prosimy wszystkich, by ten utwór był możliwy do wykonania z układem choreograficznym, by to nie były awangardowe utwory, których się nie da słuchać – powiedział na konferencji prasowej Marynowski.

Jak mówił, założeniem konkursu jest to, żeby zmobilizować młodych, polskich kompozytorów do napisania poloneza.

– To taki taniec – jeden z historycznych, narodowych, polskich tańców, który do dnia dzisiejszego zachował charakter użytkowy. Żadna studniówka nie obędzie się bez wykonania poloneza i mamy też nadzieję, że tak będzie w przypadku Warszawskiego poloneza dla Niepodległej, w związku z tym w regulaminie konkursu zapisaliśmy bardzo wyraźny zapis, by ten polonez miał charakter użytkowy, by czerpał z tradycji tych wielkich polskich polonezów – dodał.

Prace będzie oceniać jury pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego. Do współzawodnictwa mogą stanąć polscy kompozytorzy w każdym wieku, nawet jeśli nie posiadają formalnego wykształcenia muzycznego. Twórcy mają do dyspozycji pełny aparat orkiestry symfonicznej, a czas trwania utworu nie powinien przekroczyć 10 minut.

Prace konkursowe można składać do 1 marca 2018 r. Wyniki ogłoszone zostaną 4 czerwca 2018 r., w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce.

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę ufundowaną przez m.st. Warszawa w wysokości 50 tys. zł, za zajęcie drugiego miejsca autor utworu otrzyma 30 tys. zł, a za trzecie miejsce 20 tys. zł. Wszystkie trzy kompozycje zostaną nagrane na płytę przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia i premierowo wykonane jesienią 2018 r.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie: www.sinfoniavarsovia.org

PAP/RIRM

drukuj