Uroczysta gala „100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości”

Prezydent Andrzej Duda ustanowił 14 nowych pomników historii. Wśród nich znalazły się: Stocznia Gdańska, Twierdza Przemyśl, Zespół staromiejski wraz z klasztorem Klarysek w Starym Sączu czy pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Rozporządzenia ustanawiające nowe obiekty zabytkowe za Pomniki Historii prezydent RP wręczył w trakcie gali „100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości” w Teatrze Narodowym w Warszawie.

W swoim wystąpieniu Andrzej Duda wskazywał, że pomniki historii stanowią świadectwa dziejów Polski. Nawiązał też do setnego obiektu który znalazł się w tym zestawieniu.

Tym setnym obiektem jest obiekt dla naszych dziejów ostatnich czasów szczególny. Stocznia Gdańska – symbol solidarności, walki o wolność naszych czasów, a zatem także i symbol odrodzenia się naszego państwa – wolnej i suwerennej Rzeczpospolitej. Dzięki ludziom „Solidarności”, dzięki tej walce bez broni, walce demokratycznej w niedemokratycznym państwie, która zakończyła się zwycięstwem – mamy nasze państwo wolne, suwerenne i niepodległe. Z uśmiechem i radością, wolni możemy obchodzić 100-lecie niepodległości – mówi Andrzej Duda.

Na liście Pomników Historii znajduje się obecnie 105 obiektów. Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Formuła ta funkcjonuje od 1994 r.

RIRM

drukuj