Wrocław: Samorząd podpisał umowę o współpracy gospodarczej z Chińczykami

Samorząd woj. dolnośląskiego podpisał umowę o współpracy z chińską prowincją Anhui. Jak podano, wymiana handlowa wynosi już średnio rocznie ponad 200 mln dolarów i celem umowy jest zwiększenie tych obrotów.

W piątek we Wrocławiu marszałek Cezary Przybylski podpisał w imieniu województwa dolnośląskiego umowę o współpracy z chińskim regionem Anhui. Ze strony chińskiej dokument parafował pełnomocnik gubernatora, sekretarz prowincji Zhang Shisheng.

We Wrocławiu trwa Forum Partnerstwa Anhui-Dolny Śląsk. W spotkaniu uczestniczy ponad 60 chińskich przedsiębiorców i przedstawicieli świata nauki oraz edukacji.

Według zawartej umowy, chodzi o współpracę w dziedzinach: gospodarka i wsparcie wymiany handlowej, nauka i technologia, edukacja, kultura, zdrowie, turystyka, rolnictwo, współpraca izb handlowych i przemysłowych oraz wymiany młodzieży i współpraca uczelni w obu regionach.

– Chińczycy już inwestują w Polsce, ale nam zależy, by zainwestowali również tutaj w naszym regionie. Bliski nawiązania współpracy naukowej jest wrocławski Uniwersytet Medyczny. Chodzi też o to, by nasze lokalne firmy mogły zainwestować w Chinach – powiedział Cezary Przybylski.

Z kolei sekretarz prowincji Zhang Shisheng podkreślił, że region dolnośląski jest ważny dla chińskich inwestorów ze względu na położenie.

– Dolny Śląsk to leżąca w sercu Europy piękna część Polski, podobna zresztą do naszej prowincji. Chcemy współpracować w każdej dziedzinie, a medycyna chińska to nasza wizytówka i możemy ją zaoferować natychmiast – dodał.

Jak podano, wymiana handlowa obecnie średnio rocznie wynosi ponad 200 mln dolarów. Chińczycy zainwestowali na początek m.in. w spółkę medialną, która będzie w języku polskim promować współpracę.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl