fot. twitter.com/MON_GOV_PL

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Madrycie

Hiszpańska Polonia dziękowała za odzyskanie niepodległości i modliła się w intencji Ojczyzny w madryckiej katedrze Almudena. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. kard. Carlos Osoro, a koncelebrowali polscy kapłani pracujący w Hiszpanii.

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęły się już w sobotę wieczorem. 14 stowarzyszeń polonijnych przygotowało uroczystą galę, podczas której zostały przypomniane najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Poloneza i krakowiaka świetnie zatańczyli nie tylko Polacy, ale także latynoscy członkowie zespołu „Nasz Dom”. Wybór papieża Jana Pawła II i piosenka „To jest moje masto Wadowice” w wykonaniu zespołu „Krakus” wycisnęły niejedną łzę. Duże brawa od publiczności otrzymała Elżbieta Wittlin-Lipton, której Julian Tuwim poświęcił jeden ze swoich wierszy. „Elżunia” mogła wysłuchać go w hiszpańskim tłumaczeniu.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed pomnikiem św. Jana Pawła II przy madryckiej katedrze Almudena. Śpiew „Gaude mater Polonia” rozpoczął dziękczynną mszę, której przewodniczył ks. kard. Carlos Osoro. Wzięli w niej udział m. in. ambasador Marzenna Adamczyk, konsul Krzysztof Wielgus, licznie przybyła Polonia oraz Hiszpanie i przedstawiciele innych narodowości. W homilii ks. kard. Osoro podkreślił znaczenie Polski w historii Europy, a szczególnie wybór św. Jana Pawła II. Polski papież wpłynął nie tylko na najnowszą historię Kościoła, ale także Europy i świata. Był papieżem, który kochał Hiszpanię. Odwiedził ją aż pięciokrotnie. Ks. kard. Carlos Osoro przypomniał także, że madrycka katedra obchodzi w tym roku 25-lecie konsekracji. Dokonał jej Jan Paweł II w 1993 r. Na zakończenie Mszy św. Polacy złożyli kwiaty przed figurą Matki Bożej Almudena, patronki Madrytu, która zwana jest niekiedy „Czarną Madonną”. Śpiew „Barki” po polsku i hiszpańsku połączył wszystkich, którzy wypełnili katedrę, aby dziękować Bogu za 100-lecie odzyskania niepodległości.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj