fot. www.redemptor.pl

Madryt: Europejska Konferencja Redemptorystów

W stolicy Hiszpanii, w sobotę zakończyło się spotkanie Europejskiej Konferencji Redemptorystów. Dyskutowano m. in. o sytuacji zgromadzenia w Europie, o nowych wyzwaniach misyjnych i o międzynarodowych wspólnotach zakonnych.

Podczas spotkania w Madrycie poruszono takie kwestie, jak dalsza restrukturyzacja zgromadzenia, tworzenie wspólnot międzynarodowych, duszpasterstwo młodzieży. Przyjęto także projekt otwarcia nowej misji w Albanii.

Konferencja Redemptorystów Europy została utworzona przez ostatnią kapitułę generalną zgromadzenia. W jej skład wchodzą wszystkie jednostki zgromadzenia od Portugalii po Rosję i Kazachstan. Łącznie należy do niej ponad 1500 redemptorystów, którzy żyją w 185 wspólnotach w 22 krajach. Najliczniejszą grupę stanowią Polacy. Wśród licznej polskiej delegacji byli m. in. o. Janusz Sok CSsR, przełożonym Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, Przewodniczącym Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich oraz o. Andrzej Wodka CSsR, który stoi na czele Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie.

Ważnym punktem Europejskiej Konferencji Redemptorystów była Msza św. dziękczynna za beatyfikację 6 redemptorystów, którzy zginęli za wiarę podczas prześladowań religijnych w okresie hiszpańskiej wojny domowej. Eucharystii przewodniczył ks. kard. Antonio María Rouco Varela. W homilii przewodniczący episkopatu Hiszpanii podkreślił wkład zgromadzenia w życie miejscowego Kościoła i jego charyzmat misyjny.

Radio Watykańskie/RIRM

drukuj