Portugalia: koncert w Lizbonie z okazji 100-lecia niepodległości Polski

W niedzielę wieczorem w Lizbonie odbył się uroczysty koncert z okazji stulecia niepodległości Polski. Wydarzenie zorganizowano przy współpracy ambasady RP w prestiżowym Centrum Kulturalnym Belem (CCB).

 

Koncert w wykonaniu lizbońskiej orkiestry symfonicznej Metropolitana, Chóru Polskiego Radia oraz polskich solistów odbył się pod batutą kompozytora i dyrygenta Sebastiana Perłowskiego.

Na wydarzenie, zorganizowane w głównej sali koncertowej CCB, złożył się koncert fortepianowy Fryderyka Chopina nr 1 op. 11 oraz msza F dur księcia Józefa Michała Poniatowskiego.

Przed rozpoczęciem koncertu ambasador RP w Lizbonie Jacek Junosza Kisielewski przypomniał o obchodzonym stuleciu polskiej niepodległości oraz o głównych jej bohaterach, takich jak m.in. marszałek Józef Piłsudski oraz muzyk i polityk Ignacy Jan Paderewski.

“Podczas obchodzonych w tym roku uroczystości wspominamy również wszystkich tych Polaków, dzięki którym kultura polska przetrwała przez trwający 123 lata okres zaborów” – powiedział Junosza Kisielewski.

Ambasador wskazał, że drugi wykonywany podczas koncertu utwór, autorstwa księcia Józefa Michała Poniatowskiego, nawiązuje do Portugalii, gdyż został zadedykowany ówczesnemu królowi tego kraju Ludwikowi I.

Dyplomata zaznaczył, że organizacja niedzielnego koncertu zbiega się z inicjatywą podświetlenia biało-czerwonymi barwami w niedzielny wieczór górującego nad Lizboną pomnika Chrystusa Króla.

Niedzielny koncert w CCB był największym w Portugalii wydarzeniem, organizowanym w związku ze stuleciem polskiej niepodległości. W 2018 r. z inicjatywy polskiej ambasady zorganizowano m.in. w Lizbonie wystawę dotycząca marszałka Piłsudskiego, znanych Polek walczących o niepodległość, a także festiwal polskich filmów.

W maju w podlizbońskim Estoril odbył się z kolei koncert Leszka Możdżera, w trakcie którego artysta wykonał m.in. utwory własne, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Fryderyka Chopina.

PAP/RIRM

drukuj