fot. PAP/Adam Ciereszko

Poznań: Uroczystości z okazji 100-lecia niepodległości

Już tylko godziny dzielą nas od radosnego świętowania stulecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. W tym dniu w całym kraju będą miały miejsce marsze, wspólne śpiewanie hymnu, warsztaty, pikniki i koncerty. Najpiękniejsze pieśni patriotyczne wybrzmią dziś także w Poznaniu.

Koncert poświęcony uczczeniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpocznie się jutro o godzinie 18.00 w auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

– Koncert tradycyjnie ma charakter słowno–muzyczny, a więc będą utwory śpiewane i recytowane. Te utwory mówione, które będzie recytował Paweł Królikowski, znakomity aktor, poświęcone są pokazaniu ciężkiego losu Polaków pod zaborami i jaka była ta droga do niepodległości w migawkach. Natomiast część śpiewana jest 2-częściowa. W części pierwszej poświęcona jest Powstaniu Wielkopolskiemu i Pomnikowi Wdzięczności, a w części drugiej 100–leciu odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi prof. Stanisław Mikołajczak, przewodniczący Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Koncert uświetni występ orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod dyrekcją mjr. Pawła Joksa oraz solistów Opery Poznańskiej. W trakcie wydarzenia nie zabraknie również wspólnego śpiewu pieśni niepodległościowych i patriotycznych. Wstęp na koncert jest wolny.

TV Trwam News/RIRM

drukuj