Archidiecezja Poznańska: Pogrzeb ks. kard. Z. Grocholewskiego w Poznaniu

W najbliższych dniach trumna z ciałem księdza kardynała Zenona Grocholewskiego, który zmarł w piątek w Rzymie, zostanie przewieziona do Poznania; uroczystości pogrzebowe odbędą się w katedrze poznańskiej – poinformowała poznańska archidiecezja.

Ksiądz Kardynał Zenon Grocholewski (ur. 11 października 1939 r.) zmarł 17 lipca w Rzymie. Był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka.

W komunikacie na stronie archidiecezji poznańskiej poinformowano, że Msza św. pogrzebowa za duszę śp. księdza kardynała Grocholewskiego zostanie odprawiona w Rzymie w Bazylice św. Piotra w sobotę, 18 lipca, o godz. 11.00. Msza św. będzie celebrowana przez ks. kard. Leonardo Sandriego oraz metropolitę poznańskiego ks. abp. Stanisława Gądeckiego.

„Uroczystości pogrzebowe na zakończenie Mszy św. poprowadzi Papież Franciszek” – podkreślono.

Według komunikatu w najbliższych dniach trumna z ciałem śp. księdza kardynała zostanie przewieziona do Poznania, a uroczystości pogrzebowe odbędą się w katedrze poznańskiej.

Ks. kard. Zenon Grocholewski w latach 1982–1999 był sekretarzem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej w Watykanie, a następnie w latach 1999–2015 prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

Ks. kard. Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 roku w Bródkach w Wielkopolsce. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. 27 maja 1963 przyjął święcenia kapłańskie. Od 1966 przebywał w Rzymie, gdzie najpierw studiował prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Od 1972 do 1999 pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, dochodząc w nim do stanowiska prefekta (od 4 października 1998). Był też prezesem Sądu Kasacyjnego Państwa Watykańskiego.

21 grudnia 1982 r. papież Jan Paweł II mianował go sekretarzem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej i prekonizował biskupem tytularnym Acropolis. Święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1983 w bazylice św. Piotra w Rzymie z rąk papieża. 16 grudnia 1991 roku został mianowany arcybiskupem.

W listopadzie 1999 r. z mianowania Jana Pawła II został prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, czyli urzędu watykańskiego zajmującego się całokształtem katolickiego systemu oświaty i nauki oraz wielkim kanclerzem Uniwersytetu Gregoriańskiego. W 2015 został członkiem kolegium ds. odwołań od wyroków dotyczących przestępstw zastrzeżonych w Kongregacji Nauki Wiary.

31 marca 2015 r. papież Franciszek przyjął jego rezygnację z urzędu prefekta Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

Był autorem i współautorem licznych publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach kanonicznych i pracach zbiorowych. Łącznie jego bibliografia przekracza 550 publikacji w 12 językach. Poza językiem polskim posługiwał się także językiem włoskim, łaciną, francuskim, hiszpańskim i angielskim.

Uczestniczył w dwóch konklawe: w roku 2005 i 2013. Prawo udziału w konklawe utracił 11 października 2019 w związku z ukończeniem 80 lat.

PAP

drukuj