fot. PAP/Tytus Żmijewski

Wspomnienie o śp. ks. kard. Zenonie Grocholewskim

Zmarł ks. kard. Zenon Grocholewski, bliski współpracownik św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka, były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej oraz wielki przyjaciel Rodziny Radia Maryja. W tym roku skończyłby 81 lat. W sobotę o godzinie 11.00 w bazylice Świętego Piotra sprawowana będzie Msza żałobna w intencji księdza kardynała.

W latach 1982–1999 ks. kard. Zenon Grocholewski był sekretarzem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej w Watykanie, a następnie do roku 2015 – prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Wielokrotnie upominał się o fundamentalne prawo rodziców do wychowania swoich dzieci – zgodnie z ich sumieniem.

– By w naszym kraju nie gorszono maluczkich, nie zagłuszano, ani deprawowano sumień dzieci i młodzieży, zniewalając je w ten sposób – mówił podczas XXVII Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę ks. kard. Zenon Grocholewski, który – jak sam wówczas przyznał – czuł się członkiem tej wielkiej wspólnoty.

– Pragnę pogratulować Rodzinie Radia Maryja, w którą i ja się czuję włączony, że wybrała to sanktuarium na miejsce corocznego, tak bardzo licznego spotkania. Gratuluję jej poczynań na rzecz respektowania chrześcijańskich korzeni naszego narodu – akcentował ks. kard. Zenon Grocholewski.

Ks. kard. Zenon Grocholewski był także bardzo mocno związany z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej. Swoim patronatem obejmował liczne inicjatywy podejmowane w murach uczelni, także coroczne międzynarodowe kongresy – mówił rektor WSKSiM o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

– On pragnął, aby WSKSiM jak najszybciej stała się uniwersytetem. Mogę powiedzieć, że to było też jego takie osobiste marzenie. To on nam pomagał się też rozwijać. On, który tak bardzo wspomagał Ojca Świętego Jana Pawła II właśnie w rozwijaniu wszystkich uczelni katolickich na świecie, ponieważ za Janem Pawłem II wierzył, że odnowa ludzkości idzie przez katolickie uniwersytety – wskazał o. dr Zdzisław Klafka CSsR.  

Pomagał, służył radą, Boży człowiek – tak wspominał dziś na antenie Radia Maryja księdza kardynała dyrektor toruńskiej rozgłośni o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Był bardzo skromny, niezwykle pracowity, powiedziałbym Boży, kochający Kościół i Ojczyznę – zaznaczył o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Ksiądz kardynał był człowiekiem niezwykle pracowitym, ale i odważnym  – mówił ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

– Nie tylko iż twierdził, że każdy biskup Kościoła katolickiego musi być osobą odważną i tylko jako odważny może dobrze spełniać swoje posłannictwo, ale on sam też przejawiał odwagę nadzwyczajną, gdy nie oglądając się na konsekwencję wypowiedzi i okoliczności, zawsze starał się jasną drogę wybrać i to z pełną odwagą głosić – akcentował ks. abp Stanisław Gądecki.  

Ksiądz kardynał był zawsze blisko drugiego człowieka – wspominał ks. bp Zdzisław Fortuniak.

– Gdy do Polski przyjeżdżał na urlop, to nasze spotkania koleżeńskie – myślę o tych kapłanach, którzy razem z nim przyjmowali w katedrze poznańskiej święcenia kapłańskie z rąk ks. abp. Baraniaka –  uzależnialiśmy od jego przyjazdu do Polski, ponieważ cieszyliśmy się z jego przyjazdu, z tego że jesteśmy razem. Myślę, że on też się cieszył, bo bardzo pragnął tych spotkań – mówił ks. bp Zdzisław Fortuniak.

– W moim przekonaniu był to przede wszystkim człowiek Kościoła, Służby Kościołowi. […] To był człowiek, który ze swojej pasji życiowej także był prawnikiem, kanonistą, ale uprawiał prawo w taki sposób, który był sposobem służącym człowiekowi, ocaleniu jego wartości – podkreślał ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr.

Na dokonania naukowe księdza kardynała zwrócił uwagę prof. Stanisław Mikołajczak.

– Był osobowością niezwykle wybitną. Poza działalnością organizacyjną napisał także ponad 500 artykułów naukowych i – co niezwykle rzadkie – opublikował swoje prace naukowe w 12 językach – zaznaczył prof. Stanisław Mikołajczak.

Ojciec Święty Franciszek wystosował depeszę kondolencyjną do brata księdza kardynała. Wspominał o działalności naukowej ks. kard. Zenona Grocholewskiego na papieskich uniwersytetach: Gregoriańskim i Laterańskim oraz o służbie na rzecz Stolicy Apostolskiej.

– W obu miejscach dał świadectwo kapłańskiej żarliwości, wierności Ewangelii i budowania Kościoła – napisał papież Franciszek.

Jutro o godzinie 11.00 w bazylice Świętego Piotra sprawowana będzie Msza żałobna w intencji ks. kard. Zenona Grocholewskiego. Obecny będzie papież Franciszek.

TV Trwam News

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl