O kryzysie w edukacji

Edukacja katolicka: problemy, zagrożenia, szanse. Międzynarodowy kongres w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Prelegenci z dziesięciu krajów i czterech kontynentów, a wśród nich ks. kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego Stolicy Apostolskiej, będą gośćmi Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W piątek rozpocznie się tam dwudniowy międzynarodowy kongres „Edukacja katolicka: problemy, zagrożenia, szanse”. 

Pierwszy międzynarodowy kongres na temat wychowania katolickiego organizuje w Toruniu Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej przy współudziale Katedry Filozofii Kultury Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, The International Etienne Gilson Society, The Catholic Education Foundation oraz The Western Civilization Foundation. Jak mówi prof. Piotr Jaroszyński, celem kongresu jest pokazanie, że nie ma innego wychowania niż katolickie. – Chociaż mówiło się o wychowaniu socjalistycznym, jednak była to tresura, która miała doprowadzić młodego człowieka do zaparcia się wiary i rodziny. A to, co dziś mówi się o edukacji w ramach liberalizmu, to antywychowanie – zaznacza kierownik Katedry Filozofii Kultury KUL i profesor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Pierwszego dnia kongresu prelegenci omówią modele wychowania w różnych krajach na różnych kontynentach. Profesor Gerard O’Shea z Pontifical John Paul II Institute for Marriage and Family w Melbourne przedstawi edukację katolicką w Australii, prof. William Sweet z Uniwersytetu św. Tomasza w Fredericton wygłosi referat na temat nauczania katolickiego w Kanadzie, zaś prof. Carlos Torrendell z Katolickiego Uniwersytetu w Buenos Aires opowie o modelu edukacji w Ameryce Południowej.
Pierwszy dzień sympozjum zakończy się dyskusją panelową na temat kryzysu edukacji katolickiej w Stanach Zjednoczonych. Wezmą w niej udział profesorzy amerykańskich uniwersytetów: prof. Curtis Hancock, prof. Tom Milhaud i prof. Peter Redpath.
Honorowym gościem kongresu będzie ks. kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego Stolicy Apostolskiej. Drugiego dnia naukowego spotkania wygłosi on referat zatytułowany „Edukacja jako wyzwanie”. Tego dnia prelekcje wygłoszą także m.in. ks. abp prof. dr hab. Stanisław Wielgus: „Co to znaczy uniwersytet katolicki?”, i ks. bp prof. dr hab. Stanisław Napierała: „Edukacja katolicka w Polsce po 1989 roku: trudności i nadzieje”. Ostatnim punktem konferencji będzie panel dyskusyjny na temat dróg wyjścia z kryzysu z udziałem prelegentów.

Katarzyna Cegielska
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl