IPN; Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2013375

Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956

Obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956. Tego dnia oddajemy hołd bohaterom pierwszego masowego zrywu przeciwko władzy komunistycznej. Dokładnie 66 lat temu, 28 czerwca 1956 roku, w poznańskich zakładach im. Stalina rozpoczął się strajk generalny, który przerodził się w wielotysięczną manifestację.

Protest został krwawo stłumiony przez milicję i wojsko. Według ustaleń śledczych zginęło ok. 60 osób. Najmłodszą ofiarą był 13-letni Romek Strzałkowski. [czytaj więcej]

Prof. Stanisław Mikołajczak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu mówi, że Powstanie Poznańskiego Czerwca jest dla Polski niezwykle ważne, bo utorowało jej drogę do niepodległości.

– Był to początek polskiej drogi do solidarności, a następnie do niepodległej Polski. To był bunt przeciwko złej organizacji pracy, złym zarobkom. (…) To oczywiście bardzo szybko przerodziło się w bunt przeciwko władzy komunistycznej i został on bardzo krwawo stłumiony. Pamięć o tym w społeczeństwie poznańskim trwa. Pamięć o Powstaniu Poznańskiego Czerwca będzie długo trwała i będzie bardzo ważnym elementem tworzenia świadomości społecznej dla Polaków – wyjaśnia prof. Stanisław Mikołajczak.

Symbolicznym miejscem, w którym oddawany jest hołd ofiarom Poznańskiego Czerwca 1956 r., jest plac Adama Mickiewicza w Poznaniu. To tam znajduje się pomnik tzw. Kroczących Krzyży, czyli znak pamięci o zmarłych w czasie buntu.

Uchwała ustanawiająca Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 została przyjęta w 50. rocznicę wydarzeń. Napisano w niej, że Sejm „pragnie oddać hołd bohaterom, których odwaga i patriotyzm stały się kamieniem węgielnym późniejszych antykomunistycznych zrywów w Polsce”.

W uchwale Sejmu zaznaczono także, że „zryw ten, choć krwawo stłumiony z użyciem wojska i czołgów, przyniósł zwycięstwo moralne, które odbiło się szerokim echem w Polsce i poza Jej granicami”.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl