fot. flickr.com

W Poznaniu powstanie Centrum Szyfrów Enigma

Latem w stolicy Wielkopolski ma zostać otwarte Centrum Szyfrów Enigma. Być może będzie w nim można podziwiać oryginalną niemiecką maszynę szyfrującą.

Centrum Szyfrów Enigma stanie w ścisłym centrum Poznania – w dawnym budynku Collegium Historicum Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza przy ulicy Świętego Marcina.

– Jest to wspólne dzieło UAM i miasta Poznania. Samorząd województwa wspiera działanie poprzez środki z programu unijnego – mówił Zbigniew Czerwiński, radny sejmiku województwa wielkopolskiego.

Koszt placówki to blisko 30 milionów złotych. Muzeum ma być miejscem nastawionym nie tylko na historię, ale i na edukację. Zwiedzający będą mieli możliwość pójścia w ślady poznańskich kryptologów i nauczenia się różnych metod szyfrowania.

– Nie może to być izba pamięci. Musi to być centrum nowoczesne, zachęcające do oglądania, a nawet powodujące, że ludzie, którzy przyjeżdżają do Polski i chcą oglądać Warszawę i Kraków, zahaczą o Poznań i będą chcieli zobaczyć Centrum – tłumaczył Michał Grześ, radny Poznania.

Na razie w miejscu, obok którego ma być Centrum, stoi pomnik-obelisk wykonany z brązu w kształcie graniastosłupa. Monument ma 4 metry wysokości. Na każdej ze ścian wśród cyfr umieszczone są nazwiska kryptologów, którzy złamali kod Enigmy.

– Dzięki złamaniu Enigmy wojna zakończyła się szybciej. Wiemy, że prawdopodobnie trwałaby dłużej, ale dzięki temu, że wiedzieliśmy co planują Niemcy, łatwiej było odpowiedzieć na te plany. Wszystko zaczęło się w Poznaniu, więc dobrze, że takie muzeum powstaje u nas – wyjaśnił Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS z Poznania.

Wiele wskazuje na to, że na otwarcie placówki uda się wypożyczyć oryginalną niemiecką maszynę szyfrującą. Twórcy Centrum nie ujawniają, skąd chcą pozyskać Enigmę. Centrum ma zostać otwarte w tym roku latem.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl