Poznań – uroczystości bez figury Chrystusa

Na poznańskim placu Adama Mickiewicza, o godz. 17.00 odbędą się dziś uroczystości, których centralnym punktem miało być otwarcie wystawy „Wdzięczni za Niepodległość”. Władze miasta jednak nie wyraziły zgody na ekspozycję.

O godz. 17.00 na placu Mickiewicza rozpocznie się nabożeństwo, w czasie którego homilię wygłosi ks. abp Stanisław Gądecki. Następnie będzie miał miejsce koncert patriotyczny. Wystąpią: Halina Łabonarska, Michał Marzec, Rafał Korpik, Jaromir Trafankowski oraz Orkiestra Dęta z Chludowa pod batutą Krzysztofa Żeleśkiewicza. Uroczystości odbędą się, jednak bez wystawy i bez figury.

Według prezydenta miasta – organizator wystawy, której częścią jest pomnik, nie przedstawił odpowiedniej dokumentacji, a wnioski były niespójne i niekompletne. Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności w specjalnym oświadczeniu nie zgadza się z tą decyzją i zapowiada odwołanie.

Prof. Stanisław Mikołajczak, przewodniczący Społecznego Komitetu nie rozumie decyzji urzędników.

– 31 maja o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie modlitewne i koncert religijno-patriotyczny. Wszystkich mieszkańców Poznania i Wielkopolski na to wydarzenie serdecznie zapraszamy. Nadal zamierzamy zorganizować tą wystawę tak szybko, jak tylko będzie to możliwe, w tym samym miejscu i z tymi samymi założeniami ideowo-artystycznymi. W najbliższych dniach odwołamy się w tym celu od decyzji prezydenta miasta. Niszczenie Pomnika Wdzięczności przez Niemcy w 1939 r. było sprzeczne z prawem i władze miasta mają obowiązek dążyć do likwidacji tego bezprawia. W przeciwnym razie stają się wykonawcami haniebnych dla Polaków decyzji niemieckich władz okupacyjnych i podtrzymującymi ich moc prawną władzami komunistycznymi. Najwyższy czas to zmienić – powiedział prof. Stanisław Mikołajczak.   

Komitet w oświadczeniu przypomniał, że zgodnie z uchwałą rady miasta z 18 grudnia 2012 r. prezydent jest zobowiązany do odbudowy Pomnika Wdzięczności. Dlatego powinien w tym celu współpracować z komitetem społecznym, który bez funduszy publicznych realizuje to zadanie.

Figura ma dla wielkopolan szczególne znaczenie. Jest ona jednym z najbardziej wymownych symboli zwycięstwa w powstaniu wielkopolskim. Została zniszczona przez niemieckich okupantów w 1939 r. Zburzyli oni Pomnik Wdzięczności, a figurę Chrystusa przetopili na kule armatnie.

Poseł Tadeusz Dziuba mówi, ze figura Chrystusa odwołuje się do okresu międzywojennego. Wówczas na placu stał łuk triumfalny – wotum wdzięczności po odzyskaniu niepodległości.

Po wojnie ten pomnik nie mógł być przywrócony Poznaniowi. Dopiero kilka lat temu powstał społeczny komitet, który doprowadził do tego, że powstał projekt nowego pomnika odwzorowującego ten przedwojenny. Jest propozycja jego usytuowania, oczywiście nie na oryginalnym miejscu, bo po kilkudziesięciu latach powrót nie jest możliwy. Figura jest odlana i 31 maja ma być wprowadzona do Poznania. Będzie wielkie zgromadzenie, będą uroczystości patriotyczne, będzie oczywiście Msza św. Wszystko pod patronatem ks. abp. metropolity poznańskiego – powiedział poseł Tadeusz Dziuba.

Inicjatorem akcji jest Akademicki Klub Obywatelski im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu. Zrzesza on blisko 200 ekspertów ze świata nauki.

Autorem pomnika jest rzeźbiarz Michał Batkiewicz.

Przeciwni lokalizacji pomnika są m.in. radni SLD, którzy apelowali w tej sprawie do prezydenta miasta.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl