fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Poświęcenie figury Chrystusa w Poznaniu

W Poznaniu odbędą się dziś uroczystości poświęcenia figury Chrystusa. Jest ona jednym z elementów odtworzonego Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwanego także Pomnikiem Wdzięczności. Zburzony przez Niemców w 1939 r. monument został postawiony jako wotum wdzięczności Wielkopolan za odzyskaną niepodległość i sukces Powstania Wielkopolskiego.

Po licznych perturbacjach i obstrukcji ze strony prezydenta Poznania figura Chrystusa wreszcie przyjechała w tym tygodniu do stolicy Wielkopolski.

Prof. Stanisław Mikołajczak, przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności, zaznacza, że to wielka radość dla Wielkopolan.

– Olbrzymia radość, bo czekaliśmy na to wydarzenie ponad rok, żeby wreszcie figurę Chrystusa sprowadzić do Poznania, żeby Poznaniacy w końcu ją zobaczyli, bo ostatni raz widzieli ją w takim wymiarze prawie 80 lat temu – wskazuje prof. Stanisław Mikołajczak.

Figura Chrystusa do Poznania miała przyjechać już rok temu. Statua miała być centralnym punktem wystawy „Wdzięczni za niepodległość”. W ostatniej chwili władze miasta nie pozwoliły jednak na postawienie figury tłumacząc, że inicjatorzy wystawy nie przysłali potrzebnej dokumentacji. Podnoszono także kwestię bezpieczeństwa. Decyzja władz miasta wywołała protesty środowisk prawicowych.

Dziś o godz. 17.30 nastąpi poświęcenie figury. Uroczystościom przewodniczyć będzie metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki, który zaprosił wiernych do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

– 3 czerwca będziemy uczestnikami tej uroczystości poświęcenia samej figury. Nie pomnika, bo pomnika jeszcze nie ma, ale poświęcenia figury Najświętszego Serca Pana Jezusa przy kościele świętego Floriana – zachęcał ks. abp Stanisław Gądecki.

Uroczystości odbędą się na gruncie kościelnym na terenie parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, bo prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak nie zgodził się na zorganizowanie tego wydarzenia na terenie miejskim.

Pomnik Wdzięczności stał w Poznaniu przez 7 lat. Od 1932 r. aż do wybuchu II wojny światowej. Zniszczyli go Niemcy po zajęciu stolicy Wielkopolski. Docelowo ma stanąć nad poznańskim jeziorem Malta.


TV Trwam News/RIRM

drukuj