Rząd przedstawił program „Mieszkanie plus”

Rząd Beaty Szydło przedstawił program „Mieszkanie plus”. Jak powiedziała premier, wpisuje się on w priorytet rządu, czyli wspieranie rodzin. Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce umożliwić dostęp do rynku mieszkaniowego szerszej grupie Polaków. 

Najważniejszym filarem programu „Mieszkanie plus” ma być Narodowy Fundusz Mieszkaniowy podkreśliła szefowa polskiego rządu.

– To będzie fundusz, w którym Skarb Państwa będzie przekazywał grunty Skarbu Państwa. Dzięki temu mieszkania budowane na tych gruntach będą tańsze. To będą mieszkania, które będą w swoim założeniu przeznaczone na wynajem. Zakładamy, że czynsz wynajmu takiego mieszkania będzie od 10 do 20 zł za metr kwadratowy, ale ten wynajem będzie z możliwością dojścia do własności. Jest to program powszechny. Jest to program dostępny w każdym regionie Polski – powiedziała Beata Szydło.

Prezes Rady Ministrów podkreśliła, że nie będą obowiązywały ograniczenia dotyczące wieku, tak jak to było przy innych programach.  Zastrzegła, że pierwsze w kolejce do mieszkań będą rodziny wielodzietne. Pod uwagę będą brane też dochody.

Z kolei osoby, chcące wyremontować swoje mieszkanie bądź w przyszłości wybudować dom, będą mogły wpłacać środki na subkonta mieszkaniowe.

­ – Te oszczędności będą dopełniane poprzez takie premie, które będzie dawało państwo. Dzięki temu również będzie możliwość, ażeby z tego programu korzystali również ci, którzy już mieszkanie mają, ale chcieliby poprawić jego standard czy chcieliby je wyremontować – wyjaśniła premier.

Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk podkreślił, że problem mieszkaniowy w Polsce jest nierozwiązany od lat.

– Polska jest na ostatnim miejscu w Europie z 27 państw europejskich, jeżeli chodzi o ilość mieszkań na 1000 mieszkańców. W Polsce deficyt mieszkaniowy jest problemem nierozwiązywalnym. Szczególnie dla tych, którzy nie mają zdolności kredytowej. Można by przywoływać wiele danych statystycznych oraz wskazywać powody, dla których młodzi ludzie szukają swojego miejsca poza granicami kraju. Dziś musimy podjąć dobrze przygotowane, ale też i radykalne działania. Dziś musimy wykorzystać ten potencjał i te zasoby, które posiada Państwo Polskie – mówił minister Adamczyk.

Rząd planuje rozpocząć inwestycje w ramach programu „Mieszkanie plus” z początkiem 2018 roku.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl