fot. twitter.com/BIPolska

Projekt tzw. ustawy śmieciowej przyjęty przez rząd

Rząd przyjął projekt noweli tzw. ustawy śmieciowej. Ma ona pomóc samorządom obniżyć koszty gospodarki odpadami oraz poprawić sytuację na krajowym rynku gospodarki odpadami komunalnymi.  

 Zgodnie z projektem, maksymalna wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody, ma wynieść 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł.

Przepisy przygotował resort klimatu – mówił wiceszef ministerstwa Jacek Ozdoba.

– Dzisiaj stawka maksymalna jest tylko i wyłącznie określana z m³, ale tak naprawdę, co to interesuje zwykłego emeryta czy polską dużą rodzinę, najważniejszy jest rachunek, który otrzymują. Dlatego resort klimatu zaproponował, aby kwota maksymalna w przypadku awarii, w przypadku dużej rodziny to była kwota 150 zł. Dzisiaj nie ma granicy ustawowej, która by określała, ile polska rodzina może zapłacić za koszt związany z gospodarką odpadową. Widzimy rachunki 400, 500, 600 zł i to jest katastrofa dla budżetów domowych, dlatego nie tylko i wyłącznie w przypadku Warszawy, ale także samorząd zdecydował o wyborze „metody od wody”. Proponujemy stawkę maksymalną i to jest tylko jedno z rozwiązań – wskazał polityk.

Nowe przepisy pozwolą również magazynować dłużej odpady do lat 3, a także skrócą czas na podjęcie działalności objętej zezwoleniem z dwóch lat do roku. Zmiany czekają również posiadaczy domków letniskowych. Po wejściu noweli w życie będą oni rozliczali się ze śmieci tak, jak właściciele nieruchomości niezamieszkałych, czyli od pojemnika. Resort klimatu konsultował nowe rozwiązania z samorządowcami.

RIRM

drukuj