fot. Twitter.com/Br_Nowak

[TYLKO U NAS] B. Nowak o zmianach w kanonie lektur uzupełniających: Musimy jeszcze raz popatrzeć na szkołę i na to, że pewne zmiany muszą zafunkcjonować, chociażby przez ukształtowanie nowego programu wychowawczego   

W ogóle jesteśmy chyba w tej chwili na takim etapie, kiedy musimy popatrzeć – zwłaszcza po okresie pandemii – jeszcze raz na szkołę, na to, że pewne zmiany w szkole powinny zafunkcjonować. Myślę, że w dużej mierze ten stracony czas dla młodych ludzi, przede wszystkim związany z ograniczeniem, izolacją, tym, że nie mogli oglądać świata wokół siebie, powinien być w tej chwili jakoś naprawiany, chociażby przez ukształtowanie nowego programu wychowawczego podkreśliła Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Planowane są kolejne zmiany w szkolnictwie. Lista lektur ma zostać rozbudowana m. in. o dzieła św. Jana Pawła II, a także pojawią się nowi autorzy [więcej].

Do pracy nad nowymi lekturami włączył się Instytut Pamięci Narodowej.

Brakowało nam najbliższych, najważniejszych informacji, które w sposób zasadniczy kształtują nasz stosunek do naszej rzeczywistości i które kształtują naszą tożsamość narodową, co jest dla nas szalenie istotne. To tak jak z nauczaniem historii, gdzie do tej pory przeważnie brakowało czasu na nauczanie historii najnowszej. To wszystko ma się zmienić – zauważyła Barbara Nowak.

Jak wskazała małopolska kurator oświaty, to nie jest wielka rewolucja.

To nie jest jakaś ogromna zmiana. To jest pewne przygotowanie się do właściwego kanonu lektur, ale zmiany, jakie w tej chwili są prowadzone, proponowane, bo dalej jest to projekt konsultacji, dotyczą spisu lektur dodatkowych, czyli uzupełniających. Jeżeli w tym spisie pojawiają się takie lektury jak chociażby „Raport Pileckiego” czy notatki „Zapisków więziennych” Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego czy książki pani Kossak-Szczuckiej, to chyba bardzo dobrze. To jest to, co dla uczniów będzie miało bardzo duże znaczenie w kształtowaniu spojrzenia na siebie, na swoje miejsce w naszej rzeczywistości – dodała.

Gość Radia Maryja zaznaczyła, że marzy o tym, żeby cały kanon lektur obowiązkowych również został zmieniony.

Tak, abyśmy mogli przekazywać młodym ludziom to, co jest wartościowe, na czym powinni się wzorować i to, co powinni znać jako osoby, które muszą przenosić polski kod kulturowy – akcentowała.

Barbara Nowak powiedziała, że jest przekonana o tym, iż nastąpi zmiana lektur podstawowych.

– Tylko, że ona jest dłuższa w przygotowaniu, dlatego że wiąże się to również ze zmianą podstaw programowych. To musi być naprawdę solidnie przygotowane i dopiero wtedy wprowadzone. Powiedziałabym, że w ogóle jesteśmy chyba w tej chwili na takim etapie, kiedy musimy popatrzeć – zwłaszcza po okresie pandemii – jeszcze raz na szkołę, na to, że pewne zmiany w szkole powinny zafunkcjonować. Myślę, że w dużej mierze ten stracony czas dla młodych ludzi, przede wszystkim spowodowany ograniczeniem, izolacją, tym, że nie mogli oglądać świata wokół siebie, powinien być w tej chwili jakoś naprawiany, chociażby przez nowe ukształtowanie programu wychowawczego – podkreśliła.   

Wychowanie do wartości to szereg elementów, które są ze sobą powiązane – wskazała małopolska kurator oświaty.

– To nie jest tylko kwestia lektur, ale np. odpowiedniego planu wycieczek. Marzy mi się, żeby powstał obowiązkowy kanon wycieczek edukacyjnych dla każdego ucznia. Żeby każdy uczeń miał szanse zobaczyć to, co uznano by w tym kanonie za najważniejsze w kształtowaniu jego kodu kulturowego i to jest coś, co należałoby rozpatrzeć – dodała.

Już niedługo zakończenie roku szkolnego, ale dla niektórych uczniów będzie to jeszcze czas wytężonej pracy.

Dla sporej grupy uczniów jest to jeszcze sytuacja, która będzie wymagała wiele stresów i nerwów, ale wygląda na to, że jeżeli chodzi o sprawy organizacyjne, to pandemia nie przeszkodziła w realizacji planów egzaminacyjnych i rekrutacyjnych, i to bardzo dobrze. Z całą pewnością czas, który przyjdzie, czyli wakacyjny to nie może być czas, kiedy uczniowie nie będą mieli zorganizowanych zajęć, więc we wszystkich kuratoriach w Polsce są już organizowane różne formy wypoczynku – powiedziała gość „Aktualności dnia”.

Całą rozmowę z Barbarą Nowak można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj