fot. pixabay.com

„Nasz Dziennik”: Rozpoczną się konsultacje w sprawie nowego kanonu lektur uzupełniających

Jak informuje „Nasz Dziennik”, w tym tygodniu do konsultacji społecznych ma trafić projekt zmian w kanonie lektur uzupełniających, przygotowany przez resort edukacji. Prace nad nową listą lektur prowadzone przez ministerstwo właśnie się zakończyły.

Oprócz zapowiadanego przez prof. Przemysława Czarnka, szefa resortu edukacji i nauki, wzmocnienia wykazu lektur o dzieła św. Jana Pawła II, pojawią się w nim również tacy pisarze jak: Zofia Kossak-Szczucka czy Ferdynand Ossendowski. W wykazie lektur znajdą się także pozycje przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej.

Zmiany w kanonie nie objęły na razie lektur obowiązkowych, ponieważ wiązałyby się to ze zmianą w podręcznikach, a na to ze względów logistycznych jest za późno.

Chcemy zadbać o edukację patriotyczno-historyczną – wskazał prof. Przemysław Czarnek.

Mamy do czynienia z lekturami, które do kanonu są dołożone dodatkowo przez ekspertów. 10 czerwca rozpoczną się konsultacje w sprawie nowego kanonu lektur, po nich będziemy mieli czas na wydanie rozporządzenia tak, by obowiązywało od 1 września. Chodzi o edukacje historyczną, wiele pozycji, które zostały napisane w ostatnim czasie, a świetnie pokazują historię Polski. Myśl ta towarzyszyła ekspertom, którzy ten kanon lektur przeglądali – wyjaśnił minister edukacji i nauki.

Ministerstwo zdecydowało, że na nowej liście lektur nie pojawią się książki fantastyczne dla dzieci, takie jak „Sposób na elfa” Marcina Pałasza, która do tej pory znajdowała się w propozycjach dla klas I-III, czy „Felix, Net i Nika” oraz „Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika, do tej pory obowiązkowej lektury dla klas IV-VI.

         Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj