fot. PAP/Paweł Supernak

Ponad 7 tys. osób będzie mogło uczestniczyć w beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i matki Elżbiety Róży Czackiej

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to ponad 7 tys. osób będzie mogło wziąć udział w beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. O szczegółach uroczystości mówił dziś ks. kard. Kazimierz Nycz.

Tego samego dnia na ołtarze wspólnie wyniesieni zostaną Prymas Tysiąclecia, ks. kard. Stefan Wyszyński, oraz matka Elżbieta Róża Czacka.

– Ich drogi przecinały się w ciągu prawie 40 lat bardzo często – wskazał ks. kard. Kazimierz Nycz.

W 1910 roku matka Elżbieta Róża Czacka założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi. Poświęciła się pracy z niewidomymi – mówiła matka Judyta Olechowska, Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic. To zakon, który założyła matka Elżbieta Róża Czacka.

– Jednym z tematów ważnych w ukazaniu aktualności przesłania matki Elżbiety jest to, że droga świętości jest otwarta dla każdego ochrzczonego, nikogo nie wyklucza, a może tym bardziej osoby niepełnosprawnej – wskazała matka Judyta Olechowska.

W Laskach, gdzie powstało Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, wiele razy już później przebywał ks. kard. Stefan Wyszyński. To tam przyjeżdżał, by na modlitwie oddawać Bogu wszystkie spotkania, wydarzenia, ważne dla Polski i Kościoła w Polsce. Był kapelanem sióstr, kapelanem powstańców warszawskich. Jeździł do Lasek regularnie i spotykał się z matką Elżbietą Różą Czacką. Ich wspólna beatyfikacja odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej – poinformował ks. kard Kazimierz Nycz. W wydarzeniu, z uwzględnieniem ograniczeń sanitarnych, udział weźmie ponad 7 tys. osób.

– 2500 w kościele, lekko ponad 1000 w dolnym kościele i 3500 przed kościołem na tzw. dworze albo na polu – powiedział ks. kard. Kazimierz Nycz.

W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele każdej diecezji, zarówno księża, jak i osoby świeckie. Pozostali wierni będą mogli śledzić beatyfikację dzięki mediom.

– Jeżeli jakakolwiek instytucja, uniwersytet, czy jakiekolwiek inne środowisko chciałoby zrobić transmisję wewnętrzną z ustawieniem telebimu, taka możliwość istnieje. Myślimy również o przesłaniu sygnału do katedr lub wybranych kościołów – tłumaczył ks. bp Rafał Markowski, przewodniczący komitetu organizacyjnego uroczystości.

Sygnał będzie udostępniony bezpłatnie.

TV Trwam News

drukuj