List prezydenta Andrzeja Dudy z okazji beatyfikacji polskich misjonarzy

Andrzej Duda z okazji uroczystości beatyfikacyjnej polskich misjonarzy o. Michała Tomaszka oraz o. Zbigniewa Strzałkowskiego skierował list do prezydenta Peru Ollanta Moisés Humala Tasso. Prezydent Polski dziękuje w nim za zaproszenie na uroczystość beatyfikacji, podkreślając liczne zasługi polskich misjonarzy i przypominając o więziach jakie łączą nasz kraj z Peru.


 

Jego Ekscelencja

Pan Ollanta Moisés Humala Tasso

Prezydent Republiki Peru

Szanowny Panie Prezydencie!

Pragnę serdecznie podziękować Panu Prezydentowi za zaproszenie do udziału w uroczystości beatyfikacyjnej polskich misjonarzy, ojca Michała Tomaszka oraz ojca Zbigniewa Strzałkowskiego, która odbędzie się w Chimbote w dniu 5 grudnia 2015 roku.

Losy Polski i Peru często splatały się ze sobą, a wielu znakomitych Polaków, takich jak: Ernest Malinowski, Edward Jan Habich, Ryszard Jaxa Małachowski czy Maria Rostworowski Tovar de Diez Canseco związało swoje życie z Pana krajem, swoimi talentami i pracowitością służąc Republice Peru i jej mieszkańcom.

Przyszli polscy błogosławieni, ojcowie franciszkanie – Michał Tomaszek oraz Zbigniew Strzałkowski – zamordowani w roku 1991 przez partyzantów Świetlistego Szlaku, prowadzili wśród miejscowej ludności nie tylko dzieło ewangelizacji, ale i służyli im z oddaniem, prowadząc działalność edukacyjną, opiekę społeczną, a także inicjując wydarzenia kulturalne i rekreacyjne. Ojcowie żyli zgodnie z zasadami widniejącymi na ich nagrobkach w Pariacoto: „Firmes en la Fe – Mocni w wierze/ Ardientes en la Caridad – Płonący miłością/ Mensajeros de la Paz – Posłańcy pokoju/ Hasta el martirio – Aż do męczeństwa”.

Pragnę zapewnić Pana Prezydenta, że Peru pozostaje jednym z najważniejszych partnerów Polski w Ameryce Łacińskiej, zarówno w wymiarze współpracy dwustronnej, jak i wielostronnym – jako członek Sojuszu Pacyfiku, w którym to Polska od lipca br. ma status obserwatora. Jestem przekonany, że nadal będziemy z sukcesem wspólnie pracować na rzecz pogłębiania polsko-peruwiańskich relacji politycznych, gospodarczych i społecznych oraz obrony wartości demokratycznych i praw człowieka.

Bardzo żałuję, że obowiązki nie pozwalają mi na osobisty udział w ceremonii beatyfikacyjnej polskich męczenników. Miłość, która jest gotowa nawet oddać życie, nie zginie, nauczał święty Jan Paweł II. Męczeństwo jest zawsze świadectwem najwyższej miłości oraz konsekwentnej wierności wyznawanym przez siebie wartościom. Stanowi najbardziej doniosły wyraz człowieczeństwa.

Życzę Panu Prezydentowi wszelkiej pomyślności osobistej oraz sukcesów w sprawowaniu urzędu Prezydenta Republiki Peru dla dobra całego społeczeństwa.

Z wyrazami szacunku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl