Prezydent mianował dziewięciu oficerów Wojska Polskiego na pierwszy oraz kolejne stopnie generalskie i admiralski 

Prezydent RP Andrzej Duda mianował dziewięciu oficerów Wojska Polskiego na pierwszy oraz kolejne stopnie generalskie i admiralski. Prezydent podpisał także ustawę reformującą system kierowania i dowodzenia armią. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.        

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda podkreślił, że otrzymanie nominacji generalskich w roku stulecia niepodległości Polski to wielkie wydarzenie.

– Takie wydarzenia i takie awanse zapisują się w historii państwa, zapisują się w historii armii, zapisują się w historiach rodzin złotymi zgłoskami – niezapomniane. To wielkie wydarzenie państwowe i wielkie wydarzenie osobiste. I dlatego dziękuję. Dziękuje Panom za dotychczasową służbę, którą wysłużyliście Państwo tę dzisiejszą nominację. To nie jest prezent, to jest wynik, rezultat wielu lat służby. Wszyscy Panowie jesteście niezwykle doświadczonymi oficerami, wszechstronnie doświadczonymi. Z jednej strony, wykształconymi, z drugiej strony, doświadczonymi swoją dotychczasową historią wojskową, swoją historią dowódczą – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Na stopień generała dywizji zostali mianowani generałowie brygady Jarosław Gromadziński oraz Dariusz Malinowski. Do stopnia wiceadmirała został awansowany kontradmirał Jarosław Ziemiański. Na stopień gen. brygady zostali mianowani pułkownicy: Artur Dębczak, Sławomir Drumowicz, Robert Kosowski, Jacek Ostrowski, Ireneusz Starzyński i Radosław Jeżewski.

Stopnie generalskie, zgodnie z konstytucją, nadaje prezydent na wniosek ministra obrony narodowej.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl