Trwa spotkanie prezydenta A. Dudy z szefem niemieckiego MSZ

Po godz. 12 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem. Szef niemieckiego MSZ w Warszawie spotka się również z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem SZ Jackiem Czaputowiczem.

Na godz. 17 zaplanowana jest wspólna konferencja prasowa szefów MSZ Polski i Niemiec. Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz powiedział w czwartek, że rozmowy będą toczyć się na temat dwustronnych stosunków, a także kwestii przyszłości UE.

„Mamy, jako Polska pewne stanowisko w tej sprawie, jest dyskusja na temat przyszłości UE, modelu integracji, kwestia funduszy strukturalnych. Te wszystkie kwestie wymagają omówienia” – wskazał.

Polska jest drugim celem wizyty zagranicznej zaprzysiężonego w środę szefa niemieckiej dyplomacji. W środę, zaraz po objęciu urzędu, Maas udał się z krótką wizytą do Paryża.

Przed wylotem do Warszawy Maas podkreślił, że Niemcy opowiadają się za ścisłym partnerstwem z Polską „mimo różnych perspektyw”, jakie polska i niemiecka strona reprezentują w kilku obszarach.

„Europy nie można sobie wyobrazić bez pojednania i przyjaźni między Niemcami i Polakami. Dlatego ciąży na nas odpowiedzialność za jedność Europy” – podkreślił.

Maas zapowiedział, że z przedstawicielami władz polskich będzie rozmawiał o tym, jak Niemcy, Polska i Francja mogą wspólnie przyczyniać się do rozwoju Europy.

W poprzednim rządzie wielkiej koalicji (CDU/CSU-SPD) Maas pełnił funkcję ministra sprawiedliwości i ochrony konsumentów. W tej roli wyrażał zaniepokojenie w związku z zagrożoną – jego zdaniem – niezależnością wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Pozytywnie odnosił się też do wszczęcia przez KE wobec Warszawy postępowania z art. 7 traktatu o UE.

Minister Maas zastąpił na stanowisku szefa MSZ Sigmara Gabriela – b. lidera socjaldemokratów i jednego z najpopularniejszych, najbardziej doświadczonych polityków tego ugrupowania.

Nowy gabinet Angeli Merkel został zaprzysiężony po blisko sześciu miesiącach od wyborów parlamentarnych w Niemczech. Jeszcze nigdy okres formowania gabinetu nie trwał w tym kraju tak długo.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl