Nowy szef niemieckiego MSZ H. Maas za „ścisłym partnerstwem” z Polską

„Opowiadamy się za ścisłym partnerstwem z Polską mimo różnych perspektyw, jakie reprezentujemy w kilku obszarach” – oświadczył nowy szef MSZ Niemiec Heiko Maas w piątek w Berlinie przed wylotem do Warszawy, gdzie jest tego dnia oczekiwany z oficjalną wizytą.

„Europy nie można sobie wyobrazić bez pojednania i przyjaźni między Niemcami i Polakami. Dlatego ciąży na nas odpowiedzialność za jedność Europy” – podkreślił polityk socjaldemokratycznej partii SPD, która weszła do rządu koalicyjnego z chadeckim blokiem CDU/CSU kanclerz Angeli Merkel.

Minister Maas zapowiedział, że z przedstawicielami władz polskich będzie rozmawiał o tym, jak Niemcy, Polska i Francja mogą wspólnie przyczyniać się do rozwoju Europy.

Szef niemieckiej dyplomacji w Warszawie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.

To druga wizyta zagraniczna Maasa. W środę, bezpośrednio po zaprzysiężeniu na urząd w Bundestagu, minister udał się do Paryża.

PAP/RIRM

drukuj