Szef niemieckiej dyplomacji z wizytą w Polsce

Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier złoży w czwartek wizytę w Polsce – poinformował w środę na Twitterze rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Tematem rozmów z ministrem spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną będzie kryzys na Ukrainie i sprawy UE.

Wojciechowski powiedział PAP, że podczas spotkania ministrów „z pewnością zostaną poruszone także elementy stosunków dwustronnych”. „Natomiast ze względu na kontekst międzynarodowy z pewnością w centrum uwagi będzie kryzys na Ukrainie” – podkreślił.

Unia Europejska uzgodniła w zeszły czwartek, że rozszerzy listę osób i podmiotów objętych sankcjami w związku z konfliktem na Ukrainie. Postanowiono, że w ciągu tygodnia zostanie przygotowana nowa lista osób, które zostaną objęte sankcjami wizowymi i finansowymi – w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów.

Ministrowie uzgodnili też, że przedłużają obowiązujące od marca ub.r. sankcje wizowe i finansowe do września bieżącego roku. Sankcje te dotyczą już 132 osób oraz 28 firm i organizacji. Są to zarówno liderzy ukraińskich separatystów, jak i rosyjscy politycy, wojskowi oraz osoby z otoczenia Kremla.

Prowadzone w sobotę w Mińsku rozmowy grupy kontaktowej, do której należy Ukraina, Rosja i OBWE, zostały zerwane. Członek grupy, były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma poinformował, że konsultacje zerwali separatyści. Były one poświęcone wdrażaniu porozumienia pokojowego z września ubiegłego roku.

Przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Ołeksandr Zacharczenko w poniedziałek zapowiedział, że dopóki Kijów nie wyznaczy swojego oficjalnego przedstawiciela w grupie kontaktowej, nie będą prowadzone z Ukrainą rozmowy w formacie mińskim.

 „Eksprezydent Ukrainy Leonid Kuczma to prywatna osoba” – dodał Zacharczenko. Ukraina zaprzeczyła tej ocenie, a administracja prezydenta Petra Poroszenki przedstawiła oficjalne dokumenty, zgodnie z którymi Kuczma został jednak wyznaczony na wysłannika Kijowa do Mińska.

Podpisane 19 września w Mińsku memorandum przewiduje m.in. zawieszenie broni, utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy, z której ma zostać wycofana broń ciężka, oraz rozmieszczenie w strefie zawieszenia broni misji monitoringowej OBWE.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl